مقالات

درباره عکاسی پرتره با ریسه نور + تصاویر ایده های عکاسی

درباره عکاسی پرتره با ریسه نور + تصاویر ایده های عکاسی

گرچه فردی با داشتن دوربین حرفه‌ای، می‌تواند باکیفیت‌ترین عکس‌ها را بگیرد؛ ولی این تنها راه برای گرفتن عکس‌های خوب و ماندگار نیست. بلکه یک شخص با داشتن ایده‌های متنوعِ عکاسی نیز می‌تواند عکسی جذاب و زیبا ثبت کند.

با خواندن مقاله “عکاسی چهره با ریسه‌های نوری” ، افرادی که عاشق عکاسی هستند و از هر فرصتی برای این کار استفاده می‌کنند، خواهند دید که ایده‌های جذاب عکاسی متنوعی به کمک ریسه‌های نور می‌تواند به کار گرفته شود.

 

چندین سال اخیر ریسه‌های نوری به دلیل مدل و طرح‌های مختلف و هزینه بسیار کم، تأثیر چشمگیری در عکاسی داشته است. ریسه‌های نوری به‌عنوان ابزاری برای جذابیت و زیبایی دادن به‌عکس چه در آتلیه و چه در منزل توسط خود شخص می‌تواند مورداستفاده قرار بگیرد. ریسه‌های نوری علاوه بر پرجلوه کردن عکس، نور مناسبی نیز در محیط عکاسی ایجاد می‌کند.

 

عکاسی پرتره با ریسه نور

 

داستان عکاسی با ریسه از کجا شروع شد؟
اگر اندکی از عکاسی پرتره شناخت داشته باشید، در شبکه‌های اجتماعی بگردید، بدون شک نام Brandon woelfel را شنیده‌اید یا حتی بدون شناختش ممکن است عکس‌های او شما را جذب خودش کرده باشد. برندون وُفل یک عکاس آمریکایی هست که چندین سال اخیر به دلیل عکاسی‌های پرتره‌اش با ریسه نوری خیلی معروف شده است به‌طوری‌که چنان ارتقای شخصی برای خودش در اینستاگرام پیدا کرده که میلیون‌ها فالوور را به دنبال عکس‌های جذاب و چشم‌نواز خود جذب کرده است.


بعدازاین عکاس، استفاده از ریسه نوری برای عکاسی پرتره توسط عکاسان دیگری نیز شروع شد و این موضوع تدریجاً در تمام کشورها از جمله ایران به مذاق خیلی از عکاسان خوش آمد و دیگر عکاسی با ریسه جزو سبک‌های روتین اکثر عکاسان قرار گرفته است.

وب سایت Brandon woelfel

 

عکاسی چهره با ریسه نور

 

ایده‌های عکاسی با کمک ریسه نوری و چراغ

یکی از ابزارهایی که در عکاسی بسیار پرکاربرد است و می‌توان به کمک آن عکس‌های خاص و زیبایی گرفت، انواع چراغ‌ها هستند که می‌توانند ریسه‌های نوری (نواری) تک‌رنگ یا هفت‌رنگ، ریسه‌های سوزنی یا چراغ‌های کوچک مثل یک چراغ‌قوه ال‌ای‌دی و … باشند. ما به کمک ریسه‌ها در واقع دو عنصر متضاد تاریکی و روشنی را با هم ترکیب کرده و از این تضاد ایجاد شده کنار هم در عکاسی پرتره برای ایجاد خلأ عاشقانه رمانتیک و خاص استفاده می‌کنیم.

 

دقت شود وقتی که با دوربین حرفه‌ای می‌خواهید عکس‌هایی در نور بگیرید دیافراگمِ آن را بایستی کوچک کنید و همین‌طور نوع کادربندی ‌ایده و ژست عکاسی هم باید موردتوجه قرار گیرد. می‌توانید با مشاهده گالری تصاویر در اینجا ابتدا ایده‌های متنوعی برای این کار پیدا کنید و با تغییرات ناچیز عکس‌های مختلفی بگیرید تا اینکه به‌عکس مورد نظرتان برسید.

 

استفاده از ریسه‌ها برای تزیین در مراسم‌های مختلفی می‌تواند به‌راحتی تنها با اتصال دوشاخه ریسه به برق، به کار رود. روشن و خاموش‌شدن چراغ‌های ال‌ای‌دی این ریسه‌ها با سرعت‌های مختلف به طور دستی و یا به‌وسیله دکمه‌ای که روی آن نصب شده است قابل تغییر است.

 

ایده اول:

این نوع عکاسی باید در هنگام غروب یا در طول شب که نور کمی در فضا هست، انجام بگیرد. اگر در بیرون هستید که هیچ ولی اگر در خانه باشید نور چراغ را خاموش کنید و با جایگذرای دوربین در محل مناسب و اعمال تنظیمات لازم بر روی دوربین عکاسی کنید.

 می‌توانید از فرد دیگری برای این کار کمک بگیرید. در جای مناسب بنشینید و ریسه را باظرافت خاص دور موها و سر خود بپیچید و به‌طوری که کمی از ریسه به سمت پایین بی افتد. دقت کنید برای این عکاسی از چهره، لازم است کادربندی را دور سروگردن و یا کمی از آن پایین‌تر انجام دهید. حال با حرکت‌دادن سر و تغییردادن جای ریسه‌های نواری، عکس‌های مختلفی را از خود و ریسه ثبت کنید.

 

 

ایده دوم: عکاسی تک‌نفره

عکس‌های تک‌نفره با ریسه بسیار زیباترند شما می‌توانید گوشه‌ای از مکانِ خود مثل دورتادور تاج تخت خوابتان، را ریسه‌های نوری تزیین کنید یا به‌طوری سلیقه‌ای بخشی از ریسه‌ها را در ادامه بر روی تخت نیز بیاورید و خودتان نیز کمی جلوتر و بافاصله از ریسه‌ها به‌طوری‌که نور این چراغ‌ها محو یا به‌اصطلاح فید شده باشند، عکس‌های دلربا و رمانتیکی از خود بگیرید.

در واقع در این نوع ایدهٔ عکاسی سوژهٔ اصلی خودِ شما و ریسه‌ها و چراغ‌های پشت سرتان به‌عنوان پس‌زمینه‌ای جذاب و نورانی در عکس هستند.

 

ایده عکاسی چهره با ریسه های نور

 

ایده سوم: عکاسی دونفره

اگر مایلید عکاسی دونفره با یک دوست صمیمی یا همسرتان یا فرزندتان بگیرید به کمک نفر سوم، می‌توانید این کار را به‌راحتی انجام دهید. به‌طوری‌که عکاس ریسه نور مفتولی را به طور حلقه جلوی دوربینِ خود نگه می‌دارد و آن دو شخص به حالت ایستاده یا نشسته بافاصله‌ای کمی عقب‌تر قرار می‌گیرند طوری که درون حلقه واقع شده باشند، عکاسی صورت می‌گیرد.

البته به‌جای حلقه‌کردن ریسه می‌توان آن را در حالت باز نیز در این ایده استفاده کرد. به‌این‌ترتیب که یک گوشه از ریسه در دست عکاس و گوشهٔ دیگری از ریسه در دست سوژه باشد؛ بنابراین در عکس ثبت شده ردیف ممتدی از چراغ در یک سمت عکس وارد می‌شود که نهایتاً در دستان سوژه قرار گرفته است. این‌گونه عکس به‌صورت چندنفری و یا حتی تک نفری نیز می‌تواند گرفته شود.

 

ایده عکاسی چهره با ریسه های نور

 

ایده چهارم: عکاسی با ریسه و ظرف شیشه‌ای

برای گرفتن یک عکس هنری می‌توانید از اشیایی نظیر بطری‌ها و ظروف مربا استفاده کنید. این‌طور که با قراردادن ریسه‌ها درون شیشه‌ها و خاموش‌کردن چراغ و همچنین قراردادن آنها روی میز این کار را انجام بدهید. شما با روشن‌کردن ریسه‌ها در فضای تاریک خالق تصاویر زیبایی خواهید بود.

 

عکاسی چهره با ریسه های نور (4)_41

 

ایده پنجم: عکاسی با چراغ و آینه

استفاده از آینه در عکاسی باعث انعکاس نور در عکستان می‌شود. تصاویر چراغ‌های ریسه در آینه باعث ظهور لکه‌های بیشتر نوری در عکستان می‌شود. در این ایده یک سر ریسه باید روی دوربین قرار گیرد و سر دیگری از آن را به عقب ببرید و در اطراف خود و روی آینه ادامه‌اش را قرار بدهید. برای اِعمال این نوع عکاسی ممکن است از دو یا سه ریسه نوری استفاده کنید. بهتر است در جایی نزدیک آینه بنشینید و با روشن‌کردن دوربین، فوکوس را روی خودتان تنظیم کنید و دیافراگم دوربین باید طوری تنظیم باشد که اطراف شما محو شود.

 

عکاسی چهره با ریسه های نور (32)_32

 

شناختی از ریسه های نور و قیمت آنها در بازار

ریسه‌ها در واقع به شکل سوزنی و مفتولی‌اند که متشکل از یک ریسمان و تعدادی چراغ ال‌ای‌دی نصب شده روی آن هستند. ریسه‌ها در بازار ایرانی و خارجی به‌صورت متری و حلقه‌ای در قیمت‌های مختلفی به فروش می‌رود.

مثلاً:

ریسه ال‌ای‌دی دو لاین  ۲۲٫۳۰۰تومان

ریسه ال‌ای‌دی نواری مولتی رنگ  ۳٫۷۵۰٫۰۰۰تومان

 

قیمت انواع ریسه نور در ایران-m

 

ویرایش و ادیت عکس

حال پس از گرفتن عکس دلخواهتان به کمک برنامه‌های کاربردی که هم درگوشی‌های اندروید و هم iOS قابل‌نصب هستند، عکستان را ادیت و ویرایش کنید و این کمکی خواهد کرد تا یک عکس چشمگیری ایجاد کنید.

 

لیستی از برنامه‌های کاربردی عالی و ساده برای انجام ادیت عکس عبارت‌اند از:

۱- Photoshop Express

۲- Ribbet

۳- VSCO

۶- Picsart

۷- Snapseed

۸- Adobe Lightroom Cc mobile

 

تنظیمات مناسب دوربین برای عکاسی با ریسه نوری
شما می‌توانید به کمک یک وسیله مشخص و پرکردن اطراف آن با ریسه‌های زیبا، عکس‌های بسیار جذابی را به کمک این سبک از عکاسی خلق کنید.
پس برای انجام این کار لازم است که بخش فنی تنظیمات دوربین را یاد بگیریم.


مهم‌ترین بخشِ کار، اندازهٔ دیافراگم لنز هست. برای گرفتن عکس‌های موردنظرتان ابتدا باید روی دوربین، عدد دیافراگم (f) را روی کمترین مقدار ممکن تنظیم کنید. حال اینکه کمترین مقدار ممکن بسته به لنز هر دوربین متفاوت است؛ ولی هرچه لنز دوربین این اجازه را به شما بدهد که دیافراگم را روی عدد کمتری قرار دهید، شانس اینکه چراغ‌های نزدیک به دوربین زیباتر تار شود (بوکه شود)، بیشتر می‌شود.


با فرمت RAW(خام) عکس‌برداری کنید؛ به این معنی که وقتی عکسی گرفته می‌شود، اطلاعات بدون هیچ تغییری در مموری دوربین ذخیره می‌شود؛ اما در فرمت‌هایی نظیر JPEG عکس‌ها فشرده‌سازی می‌شوند.

حُسن استفاده از فرمت خام این است که نسبت به فرمت JPEG ، می‌توان ادیت بیشتری روی عکس انجام داد. این سبک از عکاسی در واقع نوعی از عکاسی پرتره است؛ بنابراین در عکاسی پرتره بهتر است در فرمت خام عکاسی شود تا اینکه عکس در برنامه‌هایی مثل لایت روم و فتوشاپ تغییر چشمگیری پیدا کند.


همان‌طور که هدفِ ما، عکاسی با ریسه است، باید به یک موضوع مهم دیگری نیز اشاره کرد و آن این است که بهترین مد برای این سبک، مد اولویت دیافراگم (priority aperture) هست. در واقع شما اندازهٔ دیافراگم رو تعیین می‌کنید و در ادامه دوربین خود بقیه تنظیمات را انجام می‌دهد تا عکس از قابلیت نوردهی مناسبی برخوردار باشد. اگر باز نور عکس کم یا زیاد شود نگران نباشید در برنامه‌های فتوشاپ و لایت روم می‌توان نور عکس را درست کرد. البته نور عکس سلیقه‌ای است و از دید افراد مختلف، متفاوت است.

 

اگر در محیط استودیویی به سبک پرتره با ریسه نوری، عکاسی انجام می‌دهید دقت کنید از فلش در کمترین قدرت خود برای نورپردازی مدل خویش استفاده کنید. نکتهٔ مهم در استفاده از فلش این است که برای جبران کمبود نورِ سوژه از آن استفاده می‌کنیم نه به‌عنوان نور اصلی. در استفاده از فلش زیاده‌روی نکنید؛ چون نوع عکاسی با ریسه، در حالت تاریک است و باید از کمترین قدرت فلش بهره برد. البته هیچ قانونی برای گرفتن عکس وجود ندارد و شما می‌توانید بعد از یادگرفتن این مهارت‌ها، به میل خویش عکس بگیرید.

در ادامه می توانید فیلم کوتاه از مراحل عکاسی از مدل و چهره با کمک ریسه نور را مشاهده نمایید، خیلی ساده در منزل این کار را انجام دهید و خلاقیت خود را به تصویر بکشید.

 

این مقاله توسط خانم عبدالرحیمی، همکار فروش وب‌سایت برای شما تهیه گردیده است. شما نیز می‌توانید با تولید محتوای مفید و جذاب برای مخاطبان روتوشر کسب درآمد کنید.

بازگشت به لیست

این مطالب پیشنهاد میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *