مقالات

تفاوت ادیت عکس با روتوش عکس

تفاوت ادیت عکس با روتوش عکس

تفاوت ادیت عکس با روتوش عکس چیست؟

مقاله ای جدید با نام  تفاوت ادیت عکس با روتوش عکس چیست؟ امروزه عکاسی دیجیتال نقش مهمی در بسیاری از صنایع ایفا می‌کند. ادیت و روتوش عکس هم فرایندهای جدایی‌ناپذیری عکاسی هستند که در آن کسب‌وکارها قادر به ایجاد تمایز برند و ایجاد تصاویری هستند که ویژگی‌های برند را به تصویر می‌کشند.

 

خدمات روتوش عکس امروزه نه‌تنها توسط شرکت‌های بزرگ بلکه در بین افراد عادی هم موردتوجه قرار گرفته است. روتوش عکس با استفاده از نرم‌افزارهای ادیتور عکس، چه برای رشد حرفه‌ای باشد و چه به‌عنوان وسیله‌ای برای بیان شخصیت، امکان نمایش تصویری را فراهم می‌کند که به بهترین وجه مناسب یک فرد باشد.

 

اما بسیاری از افراد ادیت عکس و روتوش عکس را با هم اشتباه می‌گیرند. عکاسان حرفه‌ای، ادیت عکس و روتوش عکس را به‌جای یکدیگر مورداستفاده قرار نمی‌دهند. اما برخی از عکاسان گاهی اوقات از ادیت به‌جای روتوش عکس استفاده می‌کنند و بدون هیچ توضیحی آن را با هم یکی می‌دانند.

 

هدف از این مقاله این است که شما با اصطلاح و تعریف درست ادیت عکس و روتوش عکس آشنا شوید و بدانید کدام عکاس به شما خدمات درستی ارائه می‌دهد.

 

فهرست مطالب:
• ادیت عکس چیست؟
• برخی از ویژگی‌های ادیت عکس
• روتوش عکس چیست؟
• انواع روتوش عکس
• تفاوت ادیت عکس و روتوش عکس
• مزایای ادیت و روتوش عکس نسبت به‌عکس خام
• شما واقعاً به کدام یک از خدمات نیاز دارید؟
• سؤالات متداول​

 

تفاوت ادیت عکس با روتوش عکس چیست؟

 

ادیت عکس چیست؟

به بیان ساده، ادیت به معنای تغییر تصویر با استفاده از ابتدایی‌ترین تکنیک‌های اصلاح و دست‌کاری عکس است. تنظیمات نور، برش، صاف کردن، و تنظیم عناصر مختلف عکس، مانند دما، نوردهی، کنتراست، و تعادل رنگ سفید همه جزئی از فرایند ادیت هستند.

 

این تغییرات “جزئی” برای ارائه عکس نهایی نیست، بلکه برای ایجاد یک عکس پایه زیبا و تمیز است. انجام این ادیت‌ها چند دقیقه طول می‌کشد زیرا ادیتور فقط عیوب آشکار عکس را تشخیص و لمس می‌کند.

 

برخی از ویژگی‌های ادیت عکس

 

کاهش نویز

عکس‌های شلوغ می‌توانند تصویر را بی‌کیفیت کنند؛ بنابراین، با صاف  و نرم کردن عکس و کاهش نویز، عکس جذاب‌تر به نظر می‌رسد.

 

کاهش نویز عکس

 

تعادل رنگ سفید

با تنظیم دقیق تراز سفیدی عکس، دمای رنگ منبع نور را می‌توان بهبود بخشید. این کار به‌عکس ظاهری گرم یا خنک می‌دهد.

 

تنظیم وایت بالانس عکس هنگام ادیت عکس

 

کنتراست و نوردهی

درخشندگی و کنتراست عکس‌های دیجیتال می‌تواند آن‌ها را خوشحال یا غم‌انگیز جلوه دهد. نوردهی بیش از حد باعث می‌شود که جزئیات دیگر کاملاً خوب به نظر برسند؛ بنابراین تنظیم با کنتراست، تصویر را واضح‌تر کرده و جزئیات را برجسته می‌کند.

 

کنتراست در ادیت عکس

 

تغییر رنگ

در صورت لزوم، رنگ یک عکس را می‌توان تغییر، حذف یا جایگزین کرد.

 

تغییر رنگ در ادیت عکس

 

برش و تغییر اندازه

ازآنجایی‌که وب‌سایت‌های مختلف، فروشگاهی و پلتفرم تجارت الکترونیک الزامات اندازه عکس خاص خود را دارند. قبل از آپلود و بارگذاری نسخه نهایی عکس، اندازه تصویر بهینه شده را بررسی کنید. در ادیت عکس، این رایج‌ترین ویژگی است که ادیتورها از آن استفاده می‌کنند.

 

تغییر اندازه عکس هنگام ادیت عکس

 

حذف  پس‌زمینه

پس‌زمینه ستون فقرات هنر عکاسی است؛ بنابراین، داشتن پس‌زمینه کسل‌کننده یا ناخواسته می‌تواند جذابیت تصویر را از بین ببرد. با تکنیک‌های حذف پس‌زمینه در ادیت عکس، می‌توان به‌راحتی آنها را جایگزین یا تغییر داد.

 

حذف پس زمینه تصویر هنگام ادیت عکس

 

روتوش عکس چیست؟

با روتوش عکس، جلوه‌های خاصی بالاتر از فرایند ادیت برای ایجاد یک سبک هنری اضافه می‌شود. این فرایند فراتر از تنظیمات اولیه عکس است.

 

به‌عنوان‌مثال، در عکس‌های پرتره، ممکن است نیاز به استفاده از ابزارهای زیادی برای صاف‌تر، بی چین‌وچروک و بدون لک به نظر رسیدن پوست باشد. فرایندهای مختلف معمولاً به زمان زیادی برای تکمیل کار نیاز دارند.

 

معمولاً روتوش عکس با استفاده از نرم‌افزارهایی مانند Photoshop، Elements و برخی نرم‌افزارهای ادیت عکس درگوشی‌های هوشمند انجام می‌شود.

 

فتوشاپ یا سایر نرم‌افزارهای اصلاح تصویر در روتوش عکس بیشتر استفاده می‌شوند. روتوش اغلب شامل با ازبین‌بردن لکه‌ها، نرم کردن سایه و درخشش، اصلاح تارهای موی سرگردان و اصلاح سایر جزئیات خارج از سوژه شروع می‌شود. تعمیر لباس، برداشتن جوش صورت و لکه‌ها، کم‌کردن وزن بدن، اصلاح تکه‌های بزرگ مو، و سایر کارهای روتوش می‌تواند فرایند پیچیده آن باشد.

 

روتوش عکس سال‌هاست که وجود داشته است اما اخیراً جنجال‌های متعددی برای آن به پا شده است. عکس افراد مشهور و مدل‌ها به روش‌های مختلفی روتوش می‌شوند. معمولاً این تصاویر برای تبلیغات آنلاین، مجلات و موارد مشابه استفاده می‌شوند. امروزه تبلیغات و فناوری به طور مداوم همگام با تقاضا در حال پیشرفت است و با توسعه، فناوری درحال‌رشد است و تعداد مصرف‌کنندگان در سنین مختلف افزایش می‌یابد.

 

تفاوت روتوش عکس با ادیت عکس

 

انواع روتوش عکس

 

روتوش اولیه

با روتوش اولیه، تصویر در معرض تغییرات ساده‌ای قرار می‌گیرد تا عکسی دلپذیر و با وضوح بالا ایجاد شود. در عکس‌های پرتره سفیدکردن دندان، رفع لک، صاف کردن پوست، حذف حواس‌پرتی، روشن‌کردن و سایر ویژگی‌های اساسی روتوش جزء مرحله روتوش اولیه است.

 

روتوش پیشرفته یا گسترده

روتوش پیشرفته به‌طورکلی به زمان بیشتری برای انجام نیاز دارد و مستلزم تکنیک‌های پیچیده‌ای است که معمولاً کل عکس را به یک تصویر خارق‌العاده تبدیل می‌کند.

 

این نوع روتوش عکس شامل بهبود بخش‌های چهره و صورت، لاغری بدن، حذف یا اضافه‌کردن اشیا در عکس، افزودن جلوه‌های ویژه و فانتزی، کمپوست کردن تصاویر با هم اعمال آرایش دیجیتال و عمق بخشیدن به تصویر است.

 

روتوش گسترده عکس برای سبک‌های خاص عکاسی مانند عکاسی از نوزادان، عکاسی عروسی، عکاسی هد شات و عکاسی محصول استفاده می‌شود. تکنیک‌های روتوش عکس خامی که قرار است استفاده شود بستگی به نوع عکاسی استفاده شده و نظر عکاس یا صاحب عکس‌دار که بگوید عکس‌های نهایی باید چگونه شود.

 

باید در مورد سبکی که برای عکس‌های نهایی به دست می‌آید بسیار خاص بود، زیرا روتوشرهای عکس می‌توانند به معنای واقعی کلمه آن را بر اساس ترجیحات شما به‌صورت مختلف درآورند.

 

پس ضروری است که قبل از انجام هر کاری روی عکس‌های خام خود، در مورد اینکه می‌خواهید تغییرات عکس چگونه باشد با کارشناسان و متخصصان روتوش صحبت کنید. باید بگوئید تنها چیزی که نیاز دارید برخی ادیت‌های جزئی است یا می‌خواهید عکس‌ها را به‌صورت سورئال جلوه دهید.

 

 

تفاوت ادیت عکس و روتوش عکس

تفاوت اصلی بین ادیت عکس و روتوش عکس در این است که با ادیت، هدف این است که تصویر واضح به نظر برسد، نوردهی مناسبی داشته باشد و در اندازه مناسب برش داده شود.

 

در ضمن برای روتوش، هدف دستیابی به اطلاعات هنری ادیتور است، چه بر اساس دیدگاه عکاس و چه بر اساس دیدگاه مدل. دست‌کاری ساده برای ادیت نیاز است درحالی‌که سطوح بالایی از تکنیک‌های دست‌کاری عکس برای روتوش یک خواسته است.

 

روتوش شامل همه چیز از حذف پس‌زمینه تا تصحیح رنگ و نوردهی، حذف عناصر یا سایه‌های غیرضروری برای جلوه بهتر است. ادیت عکس می‌تواند تا زمانی که بر تکنیک‌های آن مسلط شوید فرایندی زمان‌بر باشد. اگرچه هر دو اصطلاح به یک چیز اشاره می‌کنند، یعنی به پردازش در عکاسی، اما کسانی که عکاسی را کمی بشناسند، می‌دانند که تفاوت‌های زیادی وجود دارد و اینها برخی از آنها هستند.

 

ادیت عکس نوعی پردازش عکس است که عکاسان حرفه‌ای اغلب در مواقعی که لازم است روی کیفیت تعداد زیادی عکس کار کنند، مثلاً در عکس‌های عروسی و یا رویدادهای دیگر، از آن استفاده می‌کنند. وظیفه آنها بهبود نور، نوردهی، اشباع و سایر افکت‌ها است که کیفیت خود عکس را تا حدی بهبود می‌بخشد که حتی کوچک‌ترین تغییری نامحسوس باشد. مشتریان معمولاً فقط محصول نهایی را می‌بینند، بنابراین اغلب آنها حتی از ادیت تصاویر آگاه نیستند.

 

از طرفی ما یک روتوش عکس داریم که تمام بی‌نظمی‌ها را اصلاح می‌کند. همان‌طور که گفته شد با روتوش، می‌توانید چین‌وچروک‌های صورت خود را حذف کنید، رنگ موهای خود را تغییر دهید، پس‌زمینه دیگری را وارد عکس کنید و همچنین یک عکس قدیمی و آسیب‌دیده را بازیابی کنید.

 

روتوش عکس فضایی برای خلاقیت در شما باز می‌کند. روتوش فرایند تبدیل مواد خام عکاسی برای ارائه نهایی است. در واقع، فرایند روتوش علاوه بر اینکه به زیباسازی عکس‌ها و ازبین‌بردن نواقص کمک می‌کند، فضایی را برای خلاقیت نیز باز می‌کند و آزادی بی‌نهایتی را به شما می‌دهد.

 

اگرچه با روتوش عکس می‌توان بسیاری از نقاط ضعف عکس را پوشش داد، اما می‌توان چیزهای زیادی را هم بهبود بدهید، در عکاسی به نفع همه است که فایل خام تاحدامکان اصلاح کنند.​

 

مزایای ادیت و روتوش عکس نسبت به‌عکس خام ( ویرایش نشده )

هدف از ادیت و روتوش عکس، بهبود کیفیت عکاسی است. دلایلی که چرا چنین دست‌کاری‌هایی انجام می‌شود اغلب به دلایل زیبایی‌شناختی است تا نتیجه موردنیاز به دست آید که در هنگام عکاسی از یک سوژه خاص به‌دست‌آوردن یا برطرف‌کردن آن امکان‌پذیر نیست.

 

روتوش حرفه‌ای‌تر عکس، جز به‌عنوان نوعی خلاقیت، در برخی موارد برای به‌دست‌آوردن تصویری واقعی از عناصر یا موتیف‌های متعددی که به دلایلی نمی‌توان با هم عکس‌برداری کرد، انجام می‌شود.

 

چنین نمونه‌هایی در بازاریابی فروشگاه‌هایی که اقلام زیادی دارند، بیشتر دیده می‌شود؛ بنابراین پوسترها یا بروشورهای تبلیغاتی اغلب حاوی روتوش حرفه‌ای‌تر هستند که بیننده در نگاه اول آن‌ها را نمی‌تواند تشخیص دهد.

 

امروزه در طراحی گرافیک از روتوش عکس به‌صورت روزانه استفاده می‌شود و علاوه بر پردازش اولیه عکاسی، برای نمایش واقعی نقوش در محیط‌های غیرواقعی نیز استفاده می‌شود. این تغییرات در واقعیت امکان اجرا یا عکاسی نخواهد داشت.

 

در روتوش عکس‌های تجاری، اغلب از گرافیک‌های سه‌بعدی استفاده می‌شود، یعنی مدل‌هایی که با رندر کردن ظاهر واقعی عکس به دست می‌آیند و سپس در عکس گنجانده می‌شوند.

 

  • برای دانلود عکس های خام با فرمت راو RAW  و اصلی، بدون دستکاری  و مناسب روتوش کردن عکس
  • به این صفحه مراجعه کنید ( اینجاست )

 

فرق  ادیت عکس با روتوش عکس

 

شما واقعاً به کدام یک از خدمات نیاز دارید؟

خدمات ادیت و روتوش عکس باتوجه‌به نیاز شما انتخاب می‌شوند. اگر تنها چیزی که نیاز دارید یک عکس پیشرفته است که هنوز جوهره تصویر اصلی را داشته باشد، باید ادیت عکس انجام دهید.

 

اگر می‌خواهید مردم آن‌ها را دوست داشته باشند، ادیت و پردازش عکس‌های محصول هم خوب است. راه‌ها یا مثلاً تکنیک‌هایی وجود دارد که می‌توانید از آنها برای ادیت عکس‌های محصولات خود استفاده کنید. حتی اگر از یک محصول با تلفن همراه عکس بگیرید، پردازش درست عکس می‌تواند بین عکس خام و خروجی بعد از ویرایش تفاوت ایجاد کند.

 

اما یک روتوشر عکس متخصص باید عکس را حرفه‌ای جلوه دهد. یک عکس خام باید به طور دقیق روتوش شود تا استثنایی به نظر برسد. برخی از عکس‌ها فقط نیاز به تغییرات جزئی دارند تا بهتر باشند. در پایان، شما نمی‌خواهید عکس‌ها را پیچیده جلوه دهید، فقط به این دلیل که به‌جای ادیت اولیه، درخواست روتوش حرفه‌ای کرده‌اید.

 

سخن پایانی

باتوجه‌به تمام موارد فوق می‌توان نتیجه گرفت که به طور متوسط هر عکسی که در هر یک از شبکه‌های اجتماعی یا سایت‌های اینترنتی می‌بینم دچار نوعی اصلاح یعنی پردازش شده است. یا فقط یک فیلتر روی آن اعمال شده است یا تا حد زیادی دست‌کاری شده است.

 

باگذشت سال‌ها، تعداد ویرایشگرهای عکس در حال افزایش است و ابزارهای جدیدی هر روز منتشر می‌شوند، برنامه‌ها با ویژگی‌های بیشتر به‌روز می‌شوند. اگر تصمیم به اصلاح عکس دارید، انتخاب زیادی بین ابزارها و برنامه‌های قابل‌استفاده وجود دارد. امروزه گوشی‌های هوشمند نیز فیلترهای تعبیه‌شده بیشتری در دوربین‌های خود دارند که می‌توان قبل یا بعد از گرفتن عکس از آن استفاده کرد.

اما برای ایجاد یک تغییر حرفه‌ای شما حتماً نیاز به یک روتوشر حرفه‌ای و کاربلد خواهید داشت.

 

در این مقاله تاحدامکان به شناخت ادیت و روتوش عکس پرداختیم و تفاوت‌های این دو تخصص را برای شما شرح دادیم. نکته حائز اهمیت در این بحث شناخت شما از مفاهیم عکاسی و تفاوت قائل شدن بین تخصص‌های موجود بود و اینکه چقدر برای این تخصص‌ها اهمیت قائل شوید.​

 

سؤالات متداول

 

آیا می‌توانم عکس‌ها را خودم پردازش کنم؟

البته اگر بلد باشید با برنامه‌های ادیت و روتوش عکس مثل فتوشاپ کار کنید، می‌توانید. امروزه اپلیکیشن‌های موبایل زیادی وجود دارد که می‌توانید با آنها عکس خود را ادیت کنید.

 

همین که بتوانید با این ابزارها کارکنید برای ارسال یک عکس در یک شبکه اجتماعی کافی است، اما اگر می‌خواهید رویداد مهمی در زندگی خود را جاودانه کنید، به کمک یک متخصص و فرد حرفه‌ای نیاز خواهید داشت.

 

آیا زیاده‌روی در اصلاح و ادیت عکس تأثیر بدی دارد؟

بهترین عکاسان هم از ابزارهای پردازش عکس استفاده می‌کنند و این یک راز نیست و نباید باشد. همه برای دستیابی به بهترین نتایج از اصلاح عکس استفاده می‌کنند. عکاسان باتجربه سعی می‌کنند تاحدامکان کمتر از فتوشاپ (یا نرم افزارهای دیگر) استفاده کنند.

 

آنها از ابزارها برای جزئیات کوچک و رفع بی‌نظمی‌هایی استفاده می‌کنند که اجتناب از آنها با تنظیم نور یا آرایش غیرممکن است. همچنین جزئیاتی مانند چین‌وچروک، جوش و ویژگی پوست وجود دارد.

 

اغراق و زیاده‌روی در زیباسازی، نظافت و اصلاح می‌تواند منجر به‌افراط و تنفر شود. موجودات زنده دارای چین‌وچروک، منافذ و ناهنجاری‌های کوچکی هستند که همراه با ویژگی‌های دیگر نتیجه و زیبایی منحصربه‌فردی می‌دهند. هنگام شروع ادیت عکس این را در نظر داشته باشید که شما یک عروسک با صورت پلاستیکی نیستید.

  • اگر میخواهید دانش بیشتری درباره ی ادیت عکس و روتوش عکس دریافت کنید، به این مقاله مراجعه بفرمایید.
بازگشت به لیست

این مطالب پیشنهاد میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *