مقالات

آشنایی با عکاسی پرتره و آتلیه

آشنایی با عکاسی پرتره و آتلیه

آشنایی با عکاسی پرتره و آتلیه (معرفی تجهیزات، دوربین و لنز مناسب عکاسی از چهره)

 

عکاسی پرتره یا عکاسی از چهره به‌عنوان شاخه‌ای از عکاسی شناخته می‌شود که از محبوبیت بالایی برخوردار است. عکاسی پرتره انواع مختلفی دارد که در همة آن‌ها تأکید بر روی چهرة اشخاص است. این شکل از عکاسی علاوه بر دانش و مهارت نیاز به تجهیزات مناسبی دارد. برای اینکه بتوانید عکاسی از چهره را به نحو احسن انجام دهید.

 

یکی از مهم‌ترین تجهیزات برای این نوع عکاسی دوربین است. در ادامه قصد داریم بهترین نوع دوربین برای گرفتن عکس پرتره را مورد بررسی قرار دهیم.

 


دوربین مناسب برای عکاسی پرتره
عکاسی پرتره در درجه اول نیاز به یک دوربین مناسب دارد. اما یک دوربین مناسب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد، برای این کار گزینه‌های متعددی وجود دارد. افرادی که در زمینة این نوع عکاسی تازه‌کار هستند ترجیح می‌دهند که از دوربین‌هایی استفاده کنند که فاقد آینه هستند.

 

این در حالی است که عکاسان حرفه‌ای ترجیح می‌دهند برای گرفتن عکس پرترة مناسب از دوربین‌های DSLR استفاده کنند. این نوع دوربین‌ها از امکانات بسیار زیاد و متنوعی برخوردار هستند. علاوه بر دوربین‌های دی اس ال آر می‌توانید از دوربین‌های کامپکت و میرورلس استفاده کنید.

 


بهترین برندها برای دوربین‌های پرتره شامل برندهای نیکون، دوربین‌های دیجیتال بدون آینه برند سونی، فوجی، کانن هستند.

 

آشنایی با عکاسی پرتره

 


بهترین لنز برای عکاسی پرتره چیست
عکاسی پرتره با لنزهای گوناگونی انجام می‌گیرد. استفاده از لنزها در این نوع عکاسی بسته نوع و سبک پرتره دارد. درصورتی‌که فضای حرکتی و فاصلة شما با سوژه کم است می‌توانید از لنزهایی استفاده کنید که از فوکال لنز کمتر از 80 برخوردار هستند.

 

ممکن است در زمان انجام عکاسی پرتره نتوانید حرکت را وارد کارتان کنید. در برخی موارد هم ممکن است عکاس قصد داشته باشد که در یک‌زمان کوتاه‌تر هر قاب و فاصله را میان سوژه انتخاب کنند می‌توانید برای تغییر فوکال لنف از لنزهای زوم استفاده کنید.


عکاسی پرتره حالت‌های مختلفی دارد در برخی موارد افراد ترجیح می‌دهند که عکس‌هایی با شار پنس بالا و شفافیت زیادی داشته باشند. در این موقعیت می‌توانند از لنزهای فیکس کمک بگیرند. این نوع لنزها بلور بیشتر و دهانة بازتری دارند. لنزهای 80 یا 85 سانتی فیکس به‌عنوان قدیمی‌ترین نوع لنز برای عکس‌برداری پرتره شناخته می‌شوند.

 

این مدل از لنزها توانایی افراد را برای ثبت عکس‌های پرتره‌ای که به واقعیت نزدیک است را بالا می‌برند. دراین‌بین لنزهای سیگما و کنون از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. درصورتی‌که قصد دارید فوکال لنزهای بالاتر را امتحان کنید می‌توانید از لنزهای 105 و 135 میلی‌متری استفاده کنید. به‌این‌ترتیب می‌توانید شارپ ترین عکس را داشته باشید.

 

آشنایی با عکاسی آتلیه

 


تجهیزات موردنیاز برای عکاسی پرتره
عکاسی پرتره به‌وسیلة تجهیزات متعددی انجام می‌شود که در اینجا قصد داریم به شکل مختصر به معرفی آن بپردازیم.

 

سافت باکس soft box

سافت باکس یکی از این تجهیزات است که نوری را که از فلاش‌های استودیویی ساطع می‌شوند را به شکل انعطاف‌پذیری درمی‌آورد و به شخص موردنظر می‌تاباند.

 

سافت باکس‌ها از یک لامپ با نورهای حاشیه‌ای که در اطراف آن‌ها قرار دارند برخوردار هستند. در مقابل این نور موادی قرار گرفته است که باعث پراکنده شدن نور می‌شود. بیشتر سافت باکس‌ها به شکل معمول دارای سطح درونی نقره‌ای رنگ هستند. علت استفاده از سافت باکس‌ها این است که نور را به‌صورت صددرصدی برمی‌گردانند.

 

مقاله آشنایی با عکاسی پرتره و آتلیه

 


عکاسی پرتره و آکتاباکس Octabox:

آکتاباکس ها در واقع به‌عنوان زیرشاخه‌ای از سافت باکس‌ها به شمار می‌روند که به‌صورت هشت ضلعی هستند و این امکان را دارند که نوری را که به‌واسطهی اسپید لایت یا فلاش استودیویی تابیده می‌شود را تنظیم کنند و به شکل انعطاف‌پذیرتری نمایش بدهند. این وسیله بر روی کنتراست عکس تأثیر زیادی دارد و آن را کاهش می‌دهند.

 

عکاسی پرتره و آتلیه

 


بیوتی دیش  Beauty Dish چیست؟
عکاسی پرتره به شکل حرفه‌ای مستلزم استفاده از تجهیزاتی است. یکی از این تجهیزات بیوتی دیش‌ها هستند. استفاده از این نوع وسایل را علاوه بر عکاسی پرتره در عکاسی مدلینگ هم مشاهده می‌شوند. بیوتی دیش‌ها قابلیت ملایم کردن نور و در کنار آن سطح بالایی از کنتراست را در اختیار عکاسان قرار می‌دهند.

 

بیوتی دیش‌ها از لحاظ ظاهری به شکل صفحات فلزی بزرگ هستند که در روبروی فلاش آن‌ها یک دهانه قرار دارد. تا به این شکل بتوانند نور را به شکل یکنواخت به سمت کناره‌ها و مرکز پخش کنند. به‌این‌ترتیب عکاسان شاهد یک نور هماهنگ و ملایم خواهند بود.

 

تجهیزات عکاسی پرتره و آتلیه

 


رفلکتور  Reflector چیست؟
عکاسی پرتره به نوع دیگری از تجهیزات با عنوان رفلکتور وابسته است. درصورتی‌که عکاس قصد داشته باشد که نور طبیعی یا مصنوعی را به‌صورت متمرکز به سمت سوژه جلب کند می‌تواند از رفلکتورها استفاده کنند. این نوع تجهیزات به دلیل جنس ویژه و ساختاری که دارند باعث بازتاب‌پیداکردن نور بر روی سوژه می‌شوند.

 

یکی از ویژگی‌های رفلکتورها قیمت ارزان آن‌ها است. این تجهیزات می‌توانند علاوه بر ایجاد کنتراست بالا سایه‌ها را به‌خوبی پراکنده کنند. رفلکتورها از لحاظ از نظر ساختاری در اشکال هندسی مستطیل و دایره‌ای وجود دارند. این وسایل به‌عنوان یکی از تجهیزات اصلی در عکاسی پرتره به شمار می‌روند که برای عکاسی در داخل و خارج استودیو کاربرد دارند.

 

معرفی تجهیزات عکاسی پرتره

 


فون عکاسی  backdrops چیست؟
استفاده از فون عکاسی برای گرفتن عکس‌های پرترة حرفه الزامی است. فون‌های عکاسی را با عنوان بک‌گراند تصویر یا پرده می‌شناسند. این تجهیزات در رنگ‌های مختلفی وجود دارند. درصورتی‌که بخواهید عکاسی پرتره خارج از استودیو را تجربه کنید استفاده از فون کارایی چندانی نخواهد داشت.

 

معرفی تجهیزات عکاسی آتلیهعکاسی پرتره در آتلیه
عکاسی پرتره در آتلیه ویژگی‌های مختلفی از جمله کنترل نور است. آتلیه‌ها معمولاً از یک فضای خالی شروع به کار می‌کنند. پس از این مرحله عکاس یک پس‌زمینه را ایجاد می‌کنند و تصمیم می‌گیرند که این پس‌زمینه شامل چه چیزهایی باشد یا چه مواردی حذف شوند.

 

مهم‌ترین ملاک در عکاسی آتلیه نورپردازی آن است. درصورتی‌که می‌خواهید نورپردازی تأثیرگذارتر باشد بهتر است که فضای آتلیه تاریک و بسته باشد. دلیل این امر نور فضای بیرون است که امکان دارد نور پروژکتورها را خنثی کنند.

 

عکاسی پرتره در آتلیه به شما یک فضای اختصاصی را می‌دهد و دیگر از رفت‌وآمدهای بی‌موقع خبری نخواهد بود. شما این امکان را دارید که مدل را هرگونه‌ای که دوست دارید درآورید. اما مهم‌ترین چیزی که عکاسی پرتره داخل آتلیه نیاز دارد تجهیزات نورپردازی است.

 

تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره در آتلیه

 

باید هنگام عکس‌برداری پرتره در آتلیه تنظیمات دوربین را به شکلی انجام دهید که کمبود نور جبران شود. افراد باید هنگام گرفتن عکس پرتره در فضای آتلیه مواردی مانند ایزو، سرعت شاتر و وایت بالانس را رعایت کنند.

 

ایزو  ISO :

اگر قصد دارید در هنگام گرفتن عکس پرتره از سه‌پایه استفاده کنید باید ایزو را روی 100 قرار بدهید. درصورتی‌که قصد دارید دوربین را در دست خود بگیرید لازم است که ایزو را بر روی 800 و در برخی موارد 1000 قرار بدهید.

 

سرعت شاتر و وایت بالانس در آتلیه:

عکاسی پرتره در آتلیه با سرعت شاتر 100/1 ثانیه باشد در زمان‌هایی که دوربین را در دست دارید. اگر دوربین را روی سه‌پایه قرار بدهید می‌توانید از شاتر با سرعت پایین‌تر استفاده کنید.

 

دیافراگم:

دیافراگمی که برای این نوع عکس پرتره مناسب است f/4 یا کمتر از آن است. همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم عکاسی پرتره در فضای بستة آتلیه می‌تواند میزان نور را به میزان زیادی محدود کند. در زمان عکس‌برداری پرتره از سایه‌ها نترسید. سایه‌ها می‌توانند به پرترة شما عمق ببخشند و احساسات دراماتیک ایجاد کنند. برای بهتر انجام گرفتن عکاسی پرتره در آتلیه لازم است که از تجهیزاتی که در ابتدا ذکر شد استفاده کنید.

 

روتوش عکس پرتره و آتلیه

روتوش عکس پرتره و آتلیه یکی از هنرهای دوست داشتنی و مورد علاقه عکاسان حرفه ای می باشد، در اکثر مواقع عکاس پس از ثبت تصویر از مدل و سوژه، عکس مورد نظر را ویرایش و روتوش می کند.

 

امروزه بر هیچکس پوشیده نیست که عکس های زیبایی را که می بینید تصویر خام نیست بلکه عکاس ابتدا تصویر را در فتوشاپ ادیت و ویرایش کرده است، نور و رنگها را تنظیم کرده است، مشکلات عکس را برطرف نموده است.

 

این یک هنر زیباست و یادگیری آن نیازمند کسب دانش از منابع معتبر است

 

آموزش روتوش عکس در فتوشاپ

 

اگر علاقه مند به یادگیری این هنر زیبا و محبوب هستید، می توانید در دوره روتوش عکس در فتوشاپ سایت روتوشر شرکت کنید.  هم لذت ببرید از نتیجه کارهاتون و هم درآمد خوبی کسب کنید.

 

مانند یک حرفه ای تصاویری که با دوربین ثبت می کنید را ویرایش کنید، نمونه کار ارایه بدهید و مخاطب را شگفت زده کنید تا هر شخص عکسهای پرتره شما را دید،  تصمیم بگیرد او هم داشته باشد.

 

آماده هستید تا وارد دنیای حرفه ای ها شوید؟ 

 


عکاسی پرتره در فضای باز

 


عکاسی پرتره در فضای باز
عکاسی پرتره در فضای باز دارای تکنیک‌ها و فنون خاصی هستند. نکات خاصی برای عکس‌برداری پرتره در فضای باز وجود دارد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.


ارتباط با سوژه
عکاسی پرتره در فضای باز قواعد خاص خود را دارد. ضروری است که عکاس پرتره و سوژه عکاسی بتوانند با دوربین تعامل و هماهنگی مناسب را ایجاد کنند. در حقیقت مهم‌ترین کار عکاس پرتره در محیط بیرون یا فضای باز کنترل سوژة پرتره در کادر نخواهد بود. بلکه ایجاد یک نوع ارتباط مطلوب بین سوژه و دوربین خواهد بود.

 

عکس‌برداری پرتره در فضای باز به افراد این امکان را می‌دهد که انتخاب گسترده‌تری داشته باشند. به همین دلیل عکاس برای اینکه به هدف خود دست پیدا کند می‌تواند در دفعات متعدد و از زوایای مختلف بر روی چهرة سوژه تمرکز کند و ژست‌ها و موقعیت‌های مختلف را امتحان کند.


نور عکس‌برداری پرتره در فضای باز
عکاسی پرتره در فضای باز به‌عنوان بهره‌گیری از نور و زوایای مختلف است. علت این امر نیز امکان استفاده از نور از جهت‌های مختلف است. مهم‌ترین تفاوت این نوع عکاسی با نمونه‌های دیگر نوع نورپردازی و نوردهی آن است. در نورپردازی عکاسی چهره در فضای باز ضرورتی است تا از موقعیت‌های طلایی استفاده شود.

 

این موقعیت‌های طلایی معمولاً در ابتدا و انتهای روز اتفاق می‌افتد. نکتة مهمی که در این نوع عکاسی وجود دارد این است که نور نباید به شکل مستقیم به‌صورت سوژّه بتابد به این دلیل که کنتراست، هارمونی و ترکیب رنگ‌ها را دچار تغییر می‌کند.

 

حفظ پس‌زمینه در فضای باز
یکی از مواردی که به شیوة صحیح عکاسی پرتره در فضای باز کمک می‌کند استفاده از پس‌زمینه‌های تأثیرگذار و عالی است. به همین دلیل لازم است که از پس‌زمینه‌های مناسب و مطلوب استفاده کنید تا بتوانید پرتره‌های فوق‌العاده‌ای را خلق کنید.

 

هدف از انجام عکاسی چهره در فضای باز این است که امکانات گسترده‌تری در اختیار عکاسان قرار بگیرد. فراموش نکنید که خلاقیت و ابتکار عکاسان در این زمینه بسیار تأثیرگذار است. هراندازه که پس‌زمینه ساده‌تر باشد پرترة زیباتری خواهید داشت. پس از فوکوس کردن در عکس پرتره بر روی صورت پس‌زمینه از اهمیت زیادی برخوردار است. این مسئله به‌عنوان یکی از نکات عکاسی پرتره در فضای باز به شمار می‌رود.

 

عکاسی چهره در فضای باز

 

تاریخچه عکس پرتره
عکاسی پرتره از قرن نوزدهم رواج یافته است. این نوع عکاسی به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین شیوه‌های عکاسی است. در اوایل کار عکس‌های پرتره فقط از طریق تابش نور ملایم و به‌وسیلة عدسی‌ها انجام می‌گرفت به همین دلیل پس‌زمینه‌ها در تمام عکس‌ها به شکل ساده بودند. در این نوع عکاسی باید نسبت لنز مورداستفاده و سوژه باید به‌دقت انجام شود.

 

فاصلة کانونی لنزهایی که مورداستفاده قرار می‌گیرند باید رعایت شود. یکی از مواردی که برای عکس‌برداری پرتره وجود دارد این است که از زوایایی مختلف عکس بگیرید. این موضوع بسیار تأثیرگذار است.


درصورتی‌که می‌خواهید پرتره‌های منحصربه‌فردی را بگیرید لازم است کمی هنجارشکن باشید. قوانین و ساختارهای لازم را بشکنید و ایده‌های نو و ساختارشکنی را خلق کنید. همان‌طور که می‌دانید پرتره‌ها در انواع مختلفی وجود دارند. مهم‌ترین گزینه در این نوع عکاسی این است که در عکس مشخص کنید که سوژة موردنظر چه احساس و شخصیتی دارد.


عکس‌های پرتره فراتر از انواع دیگر عکس‌ها است که هویت، جوهر سوژه را نشان دهید. در ابتدا مشخص کنید که عکس موردنظر قرار است با چه رویکردی گرفته شود.

 

معرفی تجهیزات، دوربین و لنز مناسب عکاسی از چهره

 

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم مهم‌ترین وظیفة عکاس پرتره یافتن یک فضای مناسب برای گرفتن عکس است. این فضای مناسب می‌تواند در استودیو یا فضای بیرونی باشد. یک انتخاب بسیار پرطرف‌دار برای عکاسان پرتره استفاده از پس‌زمینة ساده در محیط استودیو است. این شیوة عکاسی به‌عنوان روش سنتی و ایدئال است. بهتر است عناصری را که در پس‌زمینه باعث حواس‌پرتی می‌شوند باید از بین ببرید.

 

بازگشت به لیست

این مطالب پیشنهاد میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *