مقالات

آموزش روتوش عکس

آموزش روتوش عکس

آموزش روتوش عکس

در این مقاله به اهمیت آموزش روتوش عکس می‌پردازیم، روش‌های درآمدزایی، نیازهای بازار و کسب‌وکار به هنر ویرایش و دست‌کاری تصاویر و در پایان فیلم‌های آموزش روتوش را تماشا می‌کنیم.​

 

هنر عکاسی یکی از هنرهای بسیار پرکاربرد امروز است که بسیاری از افراد در این حوزه مشغول به کار هستند. برخی از افراد دوربین به دست می‌گیرند و سعی می‌کنند تصاویری زیبا شکار کنند و برخی دیگر به هنر روتوش عکس مشغول هستند، که یافتن مهارت در هرکدام از آن‌ها نیازمند تخصص و یادگیری است.

 

روتوش عکس یکی از این مهارت‌ها است و یادگیری روتوش عکس طرفداران و مخاطبان بسیاری بین عکاسان دارد.

 

بااین‌حال، افرادی که در زمینه روتوش عکس فعالیت می‌کنند، به طور حرفه‌ای روی این بخش تمرکز کرده‌اند و در صنایع مختلفی مانند: عکاسی پرتره، صنعت چاپ، تبلیغات و مجلات، سینما و حتی مد مشغول به کار شده‌اند.

 

آموزش روتوش عکس
 
 


روتوش عکس چیست؟

ریتاچ یا retouch که در زبان فارسی به آن روتوش( رتوش ) نیز گفته می‌شود، قبل از اختراع دوربین عکاسی نیز در هنر نقاشی کاربرد داشته است. 

 

نقاشان بخصوص نقاشانی که چهره انسان‌ها را بروی بوم نقش می‌زدند گاهی با سفارش مشتری خود اقدام به زیباتر کردن چهره می‌نمودند و نواقص صورت یا اندام سوژه را برطرف می‌کردند، در واقع از کشیدن این نواقص خودداری می‌نمودند و چهره افراد زیباتر نقاشی می‌شد.

 

در طول تاریخ نقاشان بسیار معروف که آثاری شگفت‌انگیز خلق کرده‌اند و به‌یادگار مانده است با دریافت هزینهٔ بیشتر از مشتری، چهره آنها را زیباتر از واقعیت نقاشی می‌کردند و می‌توان گفت آنها بودند که روتوش و دستکاری تصاویر را پایه‌گذاری کردند.

 

روتوش نقاشی چهره و پرتره

 

 

در زمان اختراع دوربین عکاسی، تمام این نواقص ظاهری افراد در عکس به‌صورت طبیعی و واقعی ثبت می‌شد، در نتیجه بازهم روتوش تبدیل به یک نیاز گردید.

 

 

درگذشته به دلیل پیچیده بودن فرایند روتوش و ویرایش تصویر، این عمل بسیار هزینه‌بر بود و تنها عکاسان و مشتریان ثروتمند قادر به چنین کاری بودند.

 

البته باید بدانید این تغییرات و روتوش نیز بسیار اندک و ناچیز بود که اغلب در تاریک‌خانه‌ها بروی نسخه اصلی و نگاتیوی صورت می‌گرفت و یا بعد از چاپ با کمک قلم‌مو و رنگ عکس‌ها روتوش می‌شدند.

 

عکاسی فقط مختص به فرایند گرفتن عکس نیست. اعمالی بعد از گرفتن عکس وجود دارند که به آن‌ها فرایندهای ویرایش عکس می‌گویند. این ویرایش شامل ویرایش دیجیتال و پردازش عکس است.

 

امروزه در عکاسی دیجیتال، روتوشرتوش ) کردن به معنی حذف و ترمیم نقایص خاص در تصویر است که با دوربین قابل حذف نیستند. Wikipedia

 

این عمل حذف حتی می‌تواند بسیار جزئی باشد، مانند حذف گردوغبار روی لنز دوربین هنگام ثبت عکس، یا حذف یک سوژه و المان در عکس که به زیبایی تصویر لطمه می‌زند مانند: یک تیر چراغ برق، سطل زباله و … .

 

در عکاسی چهره و پرتره انسان‌ها از روتوش می‌توان برای ازبین‌بردن برخی نقایص روی پوست افراد یا لباس آنها نیز استفاده کرد.

 

این نوع روتوش بیشتر در صنعت مد و زیبایی، عکس‌های تبلیغاتی، تصاویر یادگاری و خاطره‌انگیز مجالس عروسی، تولد و همچنین عکاسی چهره کاربرد دارد.

 

پس از این‌که فرایند روتوش عکس انجام شد، نسخه نهایی آن به دست می‌آید و آماده ارائه می‌شود.

 

 

تفاوت روتوش عکس و ویرایش عکس

 

بسیاری از افرادی که هنوز به‌صورت حرفه‌ای به حوزه عکاسی وارد نشده‌اند این دو اصطلاح را با هم اشتباه می‌گیرند.

 

فرایند ویرایش عکس به مراحلی پس از ثبت عکس گفته می‌شود مانند تنظیم نور، رنگ، ازبین‌بردن نویز، کادربندی، وایت بالانس و … که این موارد جزو حیطه ویرایش و پردازش عکس هستند.

 

در بسیاری از مواقع به دلایل زیادی عکاس در هنگام ثبت عکس با مشکلاتی روبرو می‌شود که چاره‌ای جز رفع این اشکالات در مرحله ادیت عکس ندارد.

 

به طور مثال:

شاید دوربین عکاسی به دلایلی تراز سفیدی یا وایت بالانس را هنگام ثبت عکس اشتباه تشخیص دهد.

 

به دلیل نبود نور کافی در محیط از ایزو بالا استفاده شود و نویز در عکس ایجاد می‌گردد.

 

در هنگام عکاسی به دلیل تابش شدید نور خورشید یا وجود گردوغبار یا مه و بخار آب هاله‌ای مه‌آلود بر روی عکس ایجاد شود.

 

کراپ و برش بخشی از عکس یا تنظیم کادربندی.

 

تغییر رنگ یا اشباع رنگ‌ها در عکس و دلایل بسیاری مانند این عکاس را مجاب می‌کند تا پس از ثبت عکس، تصویر را وارد مرحله ادیت و ویرایش کند.

 

روتوش عکس هنگامی شروع می‌شود که ویرایش‌های اولیه روی عکس انجام شده‌اند و هنوز نواقصی دیده می‌شوند.

 

حذف موارد ناخوشایند در تصویر و احتمالاً افزایش کیفیت کلی تصویر و پیاده‌سازی اصول و قوانین روتوش می‌توانند در این حیطه قرار بگیرند.

 

روتوش معمولاً در عکس‌های پرتره کاربرد بیشتری دارد. به‌عنوان افراد متخصص در زمینه روتوش که به این افراد ریتاچر یا اصطلاحاً روتوشر گفته می‌شود، روی لکه‌ها و چین‌وچروک پوست کار می‌کنند تا آن را صاف کنند،

رنگ موها را تغییر می‌دهند

 

انعکاس نور فلاش روی پوست را حذف می‌کنند

 

اجزای صورت را متعادل می‌کنند

 

اگر چشم سوژه بسته یا نیمه‌باز باشد آن را اصلاح می‌کنند

 

موهای اضافه روی صورت، چشم، دهان را از بین می‌برند و همچنین ممکن است که خطوط چشم را پررنگ کنند یا خطوط دور دهان را حذف کنند.

 

روتوش عکس پرتره

 

 

هر قسمت از اجزای بدن را می‌توان روتوش کرد تا عکس زیباتری به دست آورد. روتوش برای سطوح و اشیا نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 

به‌عنوان‌مثال سطوح اشیا یا چین‌وچروک لباس را می‌توان روتوش کرد تا به سطوح صاف‌تری رسید.

 

 

چرا روتوش عکس مهم است؟

 

روتوش عکس به‌این‌علت مهم است که می‌تواند یک عکس بسیار معمولی یا بد را به یک عکس بسیار زیبا تبدیل کند.

 

البته که روتوش تصاویر فرایندی است پس از عکاسی، در نتیجه می‌بایست عکس ثبت شده تمام ویژگی‌های یک عکس خوب را دارا باشد و این برعهده عکاس و نورپرداز است.

 

اما اگر هنگام عکاسی به هر دلیلی مشکلاتی وجود داشت، این مشکلات در مرحلهٔ روتوش و ادیت برطرف می‌شود.

 

در واقع قصد دارم این نکته را بگویم که تصور نکنید عکسی که نادرست ثبت شده است و نورپردازی مناسبی ندارد با روتوش می‌توان معجزه کرد! خیر چنین نیست.

 

به همین دلیل است که روتوشرهای حرفه‌ای با عکاسان حرفه‌ای همکاری می‌کنند و هرگونه سفارشی را نمی‌پذیرند، زیرا مشکلات فنی عکاسی و نور باید در هنگام ثبت عکس برطرف شود نه در مرحلهٔ روتوش.

 

روتوشر فقط خطاها و مشکلاتی را رفع می‌کند که در حیطه تخصص خودش باشد.

 

جزئیات در عکس بسیار مهم هستند و از آن جایی که عکس، همیشه پیش چشم بیننده به‌صورت ثابت قرار دارد، وجود هر نقص در عکس بیشتر به چشم می‌آید.

 

 

روتوش در  هنر سینما نیز کاربرد دارد. یکی از اصلی‌ترین کاربردهای آن روتوش پوستر فیلم‌ها است که قرار است در جهان پخش شوند و پیش چشم میلیون‌ها انسان قرار بگیرند.

 

ادیت عکس پوستر فیلم

 

 

روتوش عکس در مجلات و صنعت چاپ نیز استفاده فراوانی دارد.

 

بزرگ‌ترین نشریات، شرکت‌های تبلیغاتی و روزنامه‌های جهان که از تصاویر با سوژه انسانی (مدل) استفاده می‌کنند، به روتوش به‌عنوان یک نیاز نگاه می‌کنند.

روتوش عکس مجلات

 

 

 

یک مثال واضح و ساده برای اهمیت هنر روتوش در چنین کسب‌وکارها، تصاویر تبلیغاتی در مجلات و بنرها و بسته‌بندی محصولات است.

 

 

حتماً تابه‌حال تبلیغات مواد و لوازم آرایشی (کرم، شامپو، خمیردندان، صابون و …) را دیده‌اید که سوژه در این تصاویر دارای چهره‌ای زیبا و بدون نقص است، موهایی نرم و شفاف و پوستی صاف دارد.

 

روتوش عکس محصول

 

 

پوست صورت و بدن صاف و یکدست می‌شود، قرمزی چشم‌ها برطرف می‌شود و سفیدی چشم‌ها افزایش می‌یابد. چین‌وچروک پوست برطرف می‌گردد و دندان‌ها مثل مروارید می‌درخشند.

 

این همان تخصصی است که شرکتهای تبلیغاتی بدنبال آن هستند و با وجود اینترنت و مرز آزاد ارتباطات، یافتن سفارش برای روتوشرها دیگر دغدغه نیست

 

 

آتلیه‌ها و عکاسان جشن و مد نیز عکس‌ها را پس از ثبت روتوش می‌کنند.

 

تمام این تصاویر قبل از ارائه و تحویل به مشتری از مرحله روتوش گذر کرده‌اند، به همین دلیل است که وجود یک متخصص روتوش برای چنین کسب‌وکارهایی ضروری است و تاثیر چشمگیری در افزایش درآمد دارند.

 

 

روتوش عکس آتلیه

 

آیا روتوش عکس درآمدزا است؟

به دلیل نوع فعالیت وبسایت روتوشر و مخاطبان گرامی آن که در زمینه روتوش عکس پرتره و آتلیه فعالیت دارند، در این بخش ترجیح می‌دهم از توضیح دربارهٔ نقش روتوش در فعالیت‌های دیگر خودداری نموده، بیشتر و تخصصی‌تر دربارهٔ هنر روتوش در عکاسی چهره و فعالیت در این حیطه بنویسم تا عزیزانی که قصد ورود به این جهان بی‌انتها را دارند آگاهی کسب کنند و راهشان را به‌درستی انتخاب کنند.

 

مشارکت با آتلیه‌ها و عکاسان فرصت مناسبی فراهم کرده است تا یک متخصص روتوش این مهارت را به‌عنوان شغل اول انتخاب کند، زیرا تعداد برگزاری مراسم عروسی، تولد و جشن حجم زیادی از سفارش‌ها را روی دوش آتلیه دارها می‌گذارد.

 

تعداد زیادی عکس از مشتریانی متفاوت که همگی بی‌صبرانه منتظر دریافت عکس‌های یادگاری خود هستند، در این‌طور مواقع آتلیه دارها برای ارائه سریع‌تر تصاویر مشتری به روتوشرهای حرفه‌ای نیاز دارند تا سفارش‌ها را سریع‌تر تکمیل کنند و به این صورت رضایت مشتری را جلب نمایند.

 

روتوش-فریلنسر

 

 

ازآنجاکه استخدام روتوشر برای هر آتلیه، دارای هزینهٔ بالایی است، مانند تهیه کامپیوتر مناسب، محل و میز کار برای روتوشر و…و این هزینه‌ها برعهدهٔ مدیریت آتلیه است، ترجیح می‌دهند فرایند روتوش را برون‌سپاری کنند.

 

البته این عمل حرفه‌ای و عاقلانه، در جهان سال‌هاست درحال‌رشد است و در ایران هم به‌تازگی متولد شده است و دارد جای خود را پیدا می‌کند.

 

معمولاً آتلیه دارها که همچنان به روش سنتی و قدیمی کار می‌کنند، ترجیح می‌دهند مرحله روتوش را نیز خود برعهده بگیرند که نتیجه این تصمیم غیرعقلانی و غیرحرفه‌ای باعث می‌شود، مشتریان زیادی را از دست بدهند، با شکایت و عصبانیت مشتری به دلیل تحویل دیرهنگام عکس‌هایشان روبرو شوند، نتیجه روتوش عکس‌هایشان بسیار سطحی، غیرحرفه‌ای و قدیمی است.

 

زیرا آتلیه دار باید هم در مراسم حضور پیدا کند، عکاسی و فیلم‌برداری کند، دفتر و شرکت را اداره کند و در نتیجه ویدئوها را تدوین کند و در نهایت عکس‌ها را روتوش کند.

 

تمام این موارد باعث می‌شود آن‌چنان‌که می‌بایست زمان برای روتوش حرفه‌ای و تخصصی نداشته باشد ازین رو به وسیله پلاگین های آماده و غیراصولی تصاویر را روتوش می کند و کاملاً واضح است که نتیجه کار چه خواهد شد.

 

روتوش در عکاسی

 

 

حتی عکاسان حرفه‌ای امروزه فرایند روتوش را به متخصص این کار واگذار می‌کنند.

 

زیرا زمان بیشتری خواهند داشت تا عکس‌های بیشتری ثبت کنند، هزینهٔ همکاری با یک متخصص روتوش بسیار ارزان‌تر از این است که خودشان زمان و وقت برای روتوش عکس بگزارند.

 

امروزه با وجود شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و فیسبوک، ذائقه مردم و مشتریان از یک عکس زیبا و حرفه‌ای بالاتر رفته و تغییر کرده است.

 

همگی می‌دانند یک تصویر حرفه‌ای چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد، زیرا هر روز در دنیای اینترنت تصاویر حرفه‌ای و زیبا را مشاهده می‌کنند.

 

همه به دنبال بهترین نتیجه هستند و در این مرحله است که یک عکاس یا مدیر آتلیه موفق و هوشمند، باید تصمیم بگیرد که یک نتیجه امروزی و حرفه‌ای تحویل مشتری بدهد یا یک محصول قدیمی و سنتی که دیگر جایی در جهان امروز ندارد.

 

اکثر عکاسان و آتلیه دارها با نگرش و افکار سنتی و غیرحرفه‌ای به‌زودی از این میدان رقابت خارج خواهند شد مگر اینکه به خواستهٔ مشتریان احترام بگذارد و نتیجه‌ای قابل‌قبول ارائه دهد.

 

یک متخصص روتوش حرفه ای در دنیای پرزرق‌وبرق امروزی می‌تواند بدرخشد.

 

زیرا احساس نیاز از سوی عکاس و آتلیه هر روز بیشتر می‌شود و تنها راه‌حل رشد خود را حضور یک روتوشر حرفه‌ای می‌دانند.

 

برای بقا در این کسب‌وکار و ادامه حیات باید روند کار و اندیشه خود را به‌روزرسانی کنند، با خواسته‌های مشتری مطابقت دهند، نیازهای مشتری را درک کرده و به شکل حرفه‌ای پاسخ دهند.

 

همکاری با یک روتوشر حرفه‌ای که دانش، تخصص و آگاهی به این هنر دارد، به رشد و شکوفایی کسب‌وکار آنها کمک شایانی می‌کند، و متخصص روتوش نیز می‌تواند در این بازار بی‌انتها به درآمد دست یابد.

 

هرگز یک شخص که ارزش و هنر عکس خود را می‌داند و تفاوت بین عکس زیبا و غیر حرفه ای را می داند، سفارشش را به یک مجموعه سنتی و قدیمی نمی‌سپارد.

 

همین عمل حرفه‌ای باعث می‌شود تا توقع دیگران نیز از عکس‌های خود بالا برود، این روزها هر شخص حتی اگر دانشی در زمینه عکاسی و مدل نداشته باشد، فرق یک عکس خوب و بد را می‌داند زیرا نتیجه عکس خود را با هزاران عکس در محیط اینترنت و اینستاگرام مورد بررسی قرار می‌دهد.

 

آموزش روتوش عکس

 

 

 

اگر عکاسان و مدیران آتلیه نتوانند عکسی با معیارهای امروزی و مدرن به مشتری تحویل دهند، به‌زودی باید از این رقابت خداحافظی کنند و شکست را بپذیرند.

 

تمام این نکات ذکر شده نشان می‌دهد نیاز به متخصص روتوش برای رشد کسب‌وکار یک امر حیاتی است و هر عکاس و مدیر آتلیه باید با یک متخصص روتوش همکاری کند زیرا روتوشر حرفه‌ای دانش امروزی و مهارت بالایی دارد، تمام تمرکز خودش را بروی روتوش می‌گذارد و نتیجه کارش نه‌تنها همه‌پسند است بلکه زمان تحویل عکس‌ها نیز بسیار کاهش می‌یابد.

 

این موارد در اندیشه و فکر عکاسان امروز جهان و حرفه‌ای‌ها وجود دارد و به همین دلیل است که هر روز رشد می‌کنند، در کشورمان ایران نیز عکاسان و مدیران آتلیه هر روز آگاه‌تر می‌شوند و می‌دانند برنده شدن در این رقابت و زنده ماندن در این کسب‌وکار، مشتریان بیشتر، فروش بیشتر نیاز به همکاری دارد.

 

همین نیاز باعث پیدایش و ظهور روتوشرهای حرفه‌ای در کشور شده است، که بعضی از آنها به‌صورت استخدامی در محل کار حضور دارند و بسیاری از آنها به‌صورت دورکاری و فریلنسری در منزل مشغول به فعالیت هستند.

 

 

بهترین دوره آموزشی روتوش عکس در ایران کدام است؟

 

در بین بی‌شمار کلاس‌های حضوری و آنلاین روتوش عکس، شاید برای شما خواننده گرامی این سؤال پیش‌آمده است که بهترین دوره یادگیری روتوش ایران کدام است.

 

از سال 1399 با شیوع بیماری کرونا، بسیاری از مؤسسات و کلاس‌های حضوری آموزش روتوش به سراغ تدریس آنلاین رفتند و در بستر اینترنت مانند راه‌اندازی وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و تلگرام شروع به آموزش نمودند

 

در این راستا بسیاری افراد سودجو که تجربه، دانش و تخصص در تدریس روتوش عکس ندارند فرصت را غنیمت شمرده و شروع به فروش دوره‌های غیراصولی و غیرحرفه‌ای کردند.

 

زیرا در محیط وب، به‌راحتی می‌توانند کمبود دانش خود را پنهان کنند و به‌سادگی هم‌وطنان را فریب دهند.

 

همین امر باعث شد تا در این بخش از مقاله به این نکته اشاره کنیم که تا عزیزان گرامی که قصد یادگیری حرفه‌ای روتوش را دارند آگاهانه‌تر کلاس یا دوره آنلاین را انتخاب کنند تا زمان، پول و سرمایه خود را از دست ندهند.

در ویدئو زیر مثالی زده شده است از افرادی که صلاحیت تدریس روتوش را ندارند و فقط محتواهای درون وب را کپی کرده و بفروش می‌رسانند.

 

از آنجا که وب‌سایت روتوشر مرجع تدریس حرفه‌ای روتوش عکس است و مدرسین باتجربه و با سابقه دارد، می‌تواند در این موضوع خاص به‌خوبی اظهارنظر کند، زیرا بسیاری از همین شیادان مطالب خود را از وب‌سایت روتوشر که کاملاً رایگان است کپی نموده و بفروش می‌رسانند.

 

رسیدگی به این تخلفات در حیطه فعالیت دست‌اندرکاران سایت روتوشر نیست و باید سازمان‌های مربوطه این کار را انجام دهند.

 

ما فقط می‌توانیم شفاف‌سازی کنیم و دوره‌های باکیفیت تولید نماییم، این تنها کمکی است که از ما ساخته است.

 

این اشخاص فقط هنرجو را به چاه انداخته و مانع رشد و شکوفایی شما می‌شوند. با کمی آگاهی می‌توانید جلو ضرر را بگیرید و سرمایه خود را حفظ کنید.

 

تفاوت بسیاری وجود دارد بین اشخاص و مدرسین که سال‌ها مطالعه کرده‌اند، تجربه دارند، علم، دانش، هنر در زمینه روتوش عکس دارند. با هنر عکاسی پرتره، نورپردازی چهره، زیبایی‌شناسی و ترکیب‌بندی آشنایی دارند با افرادی که تنها هنرشان کپی و دزدی است.

اگر شما هم تجربه موفق یا ناموفق شرکت در کلاس یا خرید دوره و پکیج آموزش روتوش عکس از وب‌سایت، صفحه اینستاگرام یا کانال تلگرام مشابه دارید، برای آگاهی‌رسانی به دیگر دوستان در بخش کامنت‌ها معرفی نمایید

 

این کار شما به صدها نفر هم‌وطن مانند خودتان کمک می‌کند تا انتخابی درست داشته باشد و مورد سوءاستفاده و دام شیادان قرار نگیرند.

 

با امید اینکه همهٔ ایرانیان به روش صحیح فعالیت شغلی خود را شروع کنند و گسترش دهند

حرفه‌ای‌ها برای روتوش عکس از چه ابزاری استفاده می‌کنند؟

تقریباً 30 سال پیش شرکت ادوبی دید ما به دست‌کاری عکس را با استفاده از فتوشاپ تغییر داد.

 

دلیل آن هم این بود که باوجوداینکه خیلی از ناشرها و آژانس‌های تبلیغاتی با دنیای دیجیتالی آشنا شده بودند، جهان بیشتر حول محور آنالوگ می‌چرخید و به همین خاطر خیلی از عکس‌ها به شکل سنتی ادیت می‌شدند و دست‌کاری عکس هم به همین صورت انجام می‌شد.

 

مدیران هنری، طراحان گرافیک و ناشرها ساعت‌های زیادی را روی عکس‌ها صرف می‌کردند و تلاش می‌کردند ایرادات پوست و مشکلات دیگر را اصلاح کنند. اما امروزه می‌توانید این کار را فقط با یک کلیک موس انجام دهید.

 

ابزارها و نرم‌افزارهای زیادی برای روتوش عکس وجود دارد ولی افراد حرفه‌ای روتوش را معمولاً با استفاده از نرم‌افزارهای ویرایش عکس مانند فتوشاپ انجام می‌دهند.

 

بخصوص با افزایش مخاطبان فتوشاپ برای روتوش و ادیت تصاویر، شرکت ادوبی هرساله تغییرات و به‌روزرسانی‌های پیشرفته‌ای را انجام می‌دهد که همین امر باعث می‌شود فتوشاپ اولین انتخاب روتوشرها باشد.

 

ابزار خوب تنها پیش‌نیاز روتوش عکس مناسب هستند. داشتن مهارت یکی از مهم‌ترین اصولی است که باعث خواهد شد یک شخص از سطح مبتدی به یک روتوش کار حرفه‌ای تبدیل شود.

 

بااین‌حال، استفاده از ابزار مناسب اولین قدم است. پس از انتخاب ابزار می‌توانید تکنیک‌ها را یاد بگیرید و مهارت خود را افزایش دهید.

 

 

ابزار و تکنیک‌های روتوش عکس

تکنیک‌های روتوش عکس بسیار فراوان هستند و روزانه تعداد بیشتری نیز به آن‌ها اضافه می‌شوند.

 

شما می‌توانید خودتان تکنیک‌هایی خلق کنید. بااین‌حال، استفاده از برخی تکنیک‌های روتوش عکس در فتوشاپ بسیار مرسوم هستند و باید نسبت به آن‌ها شناخت داشته باشید.

 

در ادامه تعدادی از این ابزارها را در محیط فتوشاپ معرفی خواهم کرد و پیشنهاد میکنم حتما آموزش هر کدام را بصورت تصویری در ( اینجا ) تماشا کنید و به سادگی وارد دنیای حرفه ای شوید.

 

 

Spot Healing
Spot Healing یک ابزار اساسی است که در بسیاری از بسته‌های نرم‌افزار ویرایش عکس از جمله فتوشاپ وجود دارد.

 

روتوش-عکسها

 

در عکاسی و روتوش پرتره، این ابزار برای ازبین‌بردن لکه‌های صورت و بدن، جوش صورت، کک‌ومک، چین‌وچروک پوست مفید است. ضروری است که روتوشرها برای شروع کار یاد بگیرند از این ابزار استفاده کنند.

 

Frequency Separation (جداسازی فرکانسی)

این تکنیک به شما امکان می‌دهد تا بدون آنکه بافت و روزنه‌های طبیعی پوست سوژه از بین برود، پوست را صاف و نرم کنید.

بازتاب نور مانند فلاش و غیره را ازروی پوست حذف کنید و درعین‌حال پوست سوژه لطافت و نرمی خود را داشته باشد.

 

frequeny separation

 

 

روتوش چشم
در عکاسی پرتره و چهره، چشم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. یکی از مواردی که باعث کشش نگاه بیننده به درون عکس می‌شود چشم سوژه است.


چشم‌ها رازهای بسیاری در خود دارند و روتوشر حرفه‌ای این را می‌داند و تمام سعی خود را می‌کند تا این زیبایی را به رخ دیگران بکشد.


این روند می‌تواند شامل برداشتن رگ‌های قرمز اضافه در چشم باشد، تغییر رنگ چشم، تنظیم سفیدی و سایه در چشم، درخشش خیره‌کننده درون چشم و … باشد.

فیلتر Liquify

گاهی فرم صورت یا بدن باید اصلاح گردد مانند استخوان بینی یا فک، برآمدگی و برجستگی‌های بدن، شاید سوژه شما بینی شکسته داشته باشد و این موضوع باعث انحراف بینی شده باشد، و بسیار مثال مانند این که شاید بهتر باشد بهبود یابد و زیباتر شود.

 

تغییر فرم چهره

 

نباید همیشه در فرم چهره و بدن تغییر ایجاد کنیم اما اگر نیاز بود، این کار را با فیلترLiquify انجام می‌دهیم.

تغییر رنگ پوست​ صورت و بدن

در تصاویر پرتره گاهی پیش می‌آید که به دلایلی قصد دارید رنگ پوست صورت و بدن را تغییر دهید، بخصوص هنگامی‌که تنظیم نبودن وایت بالانس باعث تغییر رنگ شده باشد.

 

در این‌طور مواقع روش‌های گوناگونی وجود دارد تا بتوانیم در فتوشاپ رنگ پوست را تغییر دهیم.

 

شاید بخواهید رنگ پوست سوژه و مدل را از سفید به برنزه تغییر دهید، حتی ممکن است به دلیل تأثیراتی که وایت بالانس بر روی کل تصویر اعمال نموده است، رنگ پوست را به حالت طبیعی و واقعی خود برگردانید.

Clone Stamp

از زمانی که عکاسان برای ویرایش و روتوش عکس به سراغ فتوشاپ رفته اند، ابزار Clone Stamp از گذشته تا امروز مورداستفاده قرار می‌گرفت.

 

دلیلش این است که، این ابزار قدرتمند توانایی کپی و جای‌گذاری بسیار دقیق و حرفه‌ای دارد.

 

این ابزار قادر است پیکسل‌ها را از یک بخش تصویر نمونه بگیرد و در بخشی دیگر جای‌گذاری کند. این کار وقتی به‌صورت دستی و آگاهانه از سوی شما اتفاق میفتد نتیجهٔ خارق‌العاده‌ای را رقم می‌زند.

 

فرض کنید می‌خواهید جوش صورت را از بین ببرید، کافی است ابزار کلون استامپ را انتخاب کنید، از یک بخش پوست که کاملاً صاف و مناسب است نمونه بگیرید، سپس بروی جوش صورت بکشید.

 

بسیار ساده است اما بسیاری از افراد که متأسفانه در دوره‌های غیرتخصصی شرکت می‌کنند مهارت اندکی در این زمینه دارند و با تکنیک‌های حرفه‌ای آشنا نمی‌شوند.

  • بهترین و باکیفیت ترین فیلم های رایگان آموزش روتوش عکس را در ( اینجا ) مشاهده نمایید

مزایای یادگیری روتوش عکس به‌عنوان یک شغل

 

یادگیری روتوش عکس مزیت‌های بسیار زیادی دارد که باعث می‌شود افراد بیشتری بتوانند در این حوزه مشغول شوند.

 

یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های یادگیری آن این است که طیف شغل‌هایی که به آن نیاز دارند بسیار زیاد است.

 

از سینما و تبلیغات گرفته تا عکاسی مد و جشن، همگی با روتوش عکس سروکار دارند.

 

حتی امروزه شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام نیز فرصت‌هایی برای استفاده از این هنر ایجاد کرده‌اند.

 

همچنین یکی دیگر از مزایای روتوش عکس این است که هزینه بسیار کمی برای یادگیری باید پرداخت کنید.

 

بسیاری از مشاغل نیازمند وقت و هزینه فراوانی هستند و پس از یادگیری بازار کار محدودی دارند.

 

بااین‌حال، هزینه یادگیری روتوش عکس فقط محدود به شرکت در یک دوره جامع آموزشی و تمرین است.

 

 

آموزش روتوش عکس در فتوشاپ

 

 

ابزار کار روتوش کارها که همان بسته‌های نرم‌افزاری هستند به‌صورت رایگان روی اینترنت قرار دارند.

 

همچنین برای شروع این حوزه نیازمند داشتن یک سیستم کامپیوتر هستید که البته امروزه در اکثر خانه‌ها پیدا می‌شود.

 

جدای از این مسئله، بسیاری از روتوش کاران می‌توانند به‌صورت فریلنسری کار کنند و بدون این‌که نیاز داشته باشند ساعاتی در جاهای دیگر حضور داشته باشند، می‌توانند در خانه پروژه‌های خود را انجام بدهند و کسب درآمد کنند.

 


با وجود اینترنت و شبکه‌های اجتماعی حتی بازار کار و درآمد یک روتوشر از محیط شهر، استان و کشور خود فراتر رفته است و هیچ محدودیتی برای همکاری با بزرگان این صنعت ندارد.

 

روتوشر می‌تواند در محله و شهر خود باشد و سفارش و همکاری را از یک کارفرما در شهری دیگر دریافت کند.

روتوشر برای کسب‌وکار و درآمدزایی هیچ مرزی ندارد.

 

می‌تواند در اتاق خود در جنوب کشور باشد و سفارش‌ها را از یک آتلیه معروف و پرمخاطب در شمال ایران دریافت کند.

 

حقیقتی است که تجربه شده، انسان‌های موفق راه رسیدن به اهداف را می‌سازند

 

امروزه وبسایت‌های بسیار زیادی وجود دارند که روتوش کارها را به افرادی که نیازمند این نوع خدمات هستند وصل می‌کنند و کارکردن را برای این افراد راحت کرده‌اند.

 

ثبت‌نام و فعالیت در چنین وبسایت‌ها باعث رشد و افزایش درآمد روتوشر می‌شود و البته که هزینهٔ تلاش روتوشر به دلار پرداخت می‌شود و این مزیت بسیار بالایی است.

 

تصور کنید در منزل و یا سفر هستید و از اقصی‌نقاط جهان سفارش دریافت می‌کنید.

 


فریلنسر (Freelancer) :

 فریلنسر (Freelancer) کسی است که همه‌ی قواعد زمانی و مکانی کار را به هم می‌ریزد. در سیستم او خبری از روش کاری سنتی و دفتر کار نیست.

 

تعداد فریلنسرها روز به روز درحال افزایش است و شما اگر تخصص خاصی دارید می‌توانید از طریق برخی وب سایت‌ها پروژه هایی را مناسب تخصص تان پیدا کنید.

 

سپس با درخواست کننده صحبت کرده و پس از انجام توافقات اولیه آن را برای انجام دادن دراختیار بگیرید.

 

در گذشته دریافت پروژه‌های فریلنسری با سختی‌های زیادی از جمله پرداخت نشدن هزینه ها، تعیین نشدن صحیح تعهدات و… همراه بود، اما امروزه سایت‌های freelancer بسیاری زیادی برای آسان کردن این فرآیند ایجاد شده اند​.

 

سایت آموزشی روتوش عکس
 
 
 
 

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، به‌عنوان‌مثال یک فریلنسر در سایت UPWORK حداقل دستمزد برای روتوش 1 تصویر را 65 دلار در نظر گرفته است

 
 

از شبکه‌های اجتماعی محبوب مانند اینستاگرام غافل نشوید. اینستاگرام می‌تواند یک ویترین و رزومهٔ عالی برای نمایش هنر و توانایی‌های شما باشد و به‌خاطر داشته باشید که تصاویر شما به چشم هزاران و میلیون‌ها نفر خواهد آمد.

 

روتوش عکس اینستاگرام

 

پس به‌عنوان روتوشر صفحه کاری خود را طراحی و مدیریت کنید و حتما هنگام اشتراک‌گذاری عکس های خود از هشتگ مناسب مانند:

#روتوش_عکس  #ادیت_عکس  #روتوش_عکس_پرتره  یا شبیه به آن استفاده کنید.


در این مطلب نگاهی به روتوش عکس انداختیم و دیدیم که ورود به این هنر می‌تواند زندگی شغلی هرکسی را متحول کند و به‌عنوان یک شغل تمام‌وقت یا پاره‌وقت به آن نگاه کند.

 

شغل-روتوش-عکس 

 

به دلیل تقاضای بالا و حجم زیاد سفارش برای روتوش عکس و گسترده بودن بازار کار آن، این مهارت رتبه بالایی در بین مشاغل آزادکار و دورکاری در بین افراد دارد. جوانان بسیار زیادی که علاقه به فریلنسری دارند، هنر روتوش جزو گزینه‌های اول آنهاست.

 

کافی است نگاهی به تعداد آتلیه‌های شهر، استان و کشور خود بیندازید تا متوجه بشوید چه بازار بی رقیبی است.
نیازها هر روز بیشتر می‌شود و اینجاست که باید یک روتوشر حرفه‌ای با مهارتی که دارد خودنمایی کند.

 
 
 
 

اگر شما نیز قصد دارید به این حوزه وارد شوید و ذوق و استعداد آن را در خود می‌بینید، کافی است که در یک دورهٔ آموزشی شرکت کنید.

 

توجه داشته باشید مهارت و دانش حرف اول را می‌زند. از اساتید معتبر برای یادگیری کمک بگیرید، مدرسانی که شما را از ابتدا تا حرفه‌ای شدن همراهی کنند. هدفشان تجارت نباشد بلکه آموزش‌وپرورش هنرمند باشد.

 

دانش اساتید و مربیان بروز باشد زیرا این هنر هر روز نو و تازه می‌شود.

 

 

  • به‌عنوان سخن پایانی در مقاله روتوش عکس از شما می‌خواهم به صفحه آموزش‌های رایگان بروید و تمامی فیلم‌های آموزش روتوش عکس را با صبر و حوصله مشاهده کنید

 

ماه‌ها زمان صرف ضبط و ساختن این ویدئوها شده است و تمامی تجارب چندسالهٔ خود را به‌عنوان مدرس در اختیار شما عزیزان قرار داده ام

بلکه قدمی کوچک برای گام‌های بزرگ شما باشد


فیلم‌ها در زمینه آموزش روتوش عکس در فتوشاپ است و همچنین آموزش‌هایی دربارهٔ پلاگین و برنامه روتوش عکس موجود می‌باشد که می‌توانید دانلود و نصب نمایید

 

  • برای تمرینات روتوش چهره و روتوش پرتره اگر نیاز به عکس خام، عکس صورت قبل از ادیت و عکس پرتره برای روتوش دارید، به این صفحه مراجعه کنید

 

تعدادی زیاد عکس باکیفیت از چهره موجود است که مناسب تمرین و حتی استفاده به‌عنوان نمونه کار می‌باشد

 

روتوش حرفه‌ای عکس نیازمند تمرین بسیار است، باید تمرکز کنید و زمان صرف یادگیری کنید، می‌توانید تمامی آموزش تصویری روتوش را در وب‌سایت روتوشر به‌صورت رایگان دانلود کنید


شما گنجینه‌ای از فیلم آموزش روتوش عکس در فتوشاپ دارید که در هیچ منبع فارسی یافت نمی‌شود و باید برای یادگیری آنها در دوره و کلاس روتوش عکس شرکت کنید

 


در زمان، پول و حجم اینترنت خود صرفه‌جویی کنید، زیرا هرآنچه دربارهٔ یادگیری روتوش عکس بخواهید همین‌جا است.

به دنبال چه می‌گردید؟ 

 

عکس پرتره برای روتوش، عکس خام دوربین عکاسی، عکس بدون روتوش

 

آموزش تغییر رنگ لب در فتوشاپ

 

تکنیک روتوش کردن عکس

 

دوره جامع روتوش عکس

 

روتوش فوری چهره

 

ساخت خط چشم در فتوشاپ

 

نرم‌افزار روتوش عکس، پلاگین روتوش تصاویر برای فتوشاپ

 

آموزش تخصصی روتوش عکس

 

آنالیز عکس چهره و آنالیز چهره در فتوشاپ

 

تغییر فرم و حالت صورت در فتوشاپ

 

آموزش های ویدیویی بالا که در وب سایت قرار دارد، مدام آپدیت می شود و روشهای جدیدتر جایگزین می گردد.

 

در مقاله آموزش ادیت عکس با فتوشاپ نیز ویدئوهای مفید و آموزنده‌ای موجود است که برای مشاهده می‌توانید اینجا کلیک کنید

با آرزوی موفقیت برای شما
لطفاً نظر و درخواست ساخت آموزش موردنظرتان را در بخش کامنت‌ها برای من بنویسید

بازگشت به لیست

این مطالب پیشنهاد میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *