مقالات

ریتاچ یا روتوش عکس چیست؟

ریتاچ یا روتوش عکس چیست؟

ریتاچ یا روتوش عکس چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

مقاله ای درباره ریتاچ یا روتوش عکس چیست؟ امروزه تقریباً 70 درصد از افراد قبل از پست یک عکس در فضای مجازی روی آن تغییراتی ایجاد می‌کنند. برای این نیاز هم تقریباً هر تلفن همراهی نه‌تنها می‌تواند عکس بگیرد، بلکه آنها را ویرایش هم می‌کند. اما خب هیچ یک از نرم‌افزارهای ادیت عکس تلفن همراه قابل‌مقایسه با خدمات روتوش حرفه‌ای نیستند، جایی که روتوشرهای متخصص روتوش عکس یک تصویر جذاب می‌سازند.

 

هنگامی که در مورد عکاسی صحبت می‌کنیم، اصطلاحاتی مانند «روتوش عکس»، «ادیت عکس» و «ریتاچ» اغلب اشتباه گرفته می‌شوند. اگرچه همه این اصطلاحات مربوط به دست‌کاری و تغییر عکس هستند، اما برخی از عکاسان از آنها به معنای یکسان استفاده می‌کنند، اما متخصصان آنها را از هم جدا می‌کنند.

 

در این مقاله ما تصمیم گرفتیم کمی عمیق‌تر به موضوعات نگاه کنیم و تفاوت بین این عبارات را توضیح دهیم تا درک نتیجه‌ای که باید از خدمات عکاسی یا روتوش عکس خود انتظار داشته باشید را آسان‌تر کنیم.

 

 

ریتاچ یا روتوش عکس چیست؟

 

روتوش عکس چیست؟
به زبان ساده، روتوش عکس فرایند ویرایش عکس برای بهبود کیفیت تصویر با حذف ایرادات و بهبود زیبایی‌شناختی عکس است.

 

روتوش عکس بخش مهمی از طراحی گرافیک، عکاسی تجاری و سایر زمینه‌ها است. می‌توان از آن برای بهتر جلوه‌دادن افراد یا اشیا یا تغییر ظاهر آن‌ها برای هدفی خاص استفاده کرد.

 

روتوش عکس به معنای ازبین‌بردن تمام عیوب یک عکس است که معمولاً شامل اصلاح رنگ و تن، رفع لک و حلقه‌های زیر چشم، تغییر روشنایی، کنتراست و اشباع رنگ است. جدا از آن، فرایند روتوش عکس گاهی اوقات شامل ایربراش نیز می‌شود، به این معنی که عناصر خاصی را از پس‌زمینه حذف کنید یا عناصری را که در ابتدا در عکس نبودند، اضافه کنید.

 

کارشناسان صنعت عکاسی، روتوش عکس را یک کار فنی و دقیق پس از تولید می‌نامند. تنظیمات پیشرفته‌ای که در عکس انجام می‌شود تا آن را جذاب و سودآورتر کند. بهتر است بگوییم یک عکس روتوش شده با عکسی که ادیت می‌شود متفاوت است.

جالب است، نه؟

 

روتوش عکس، تخصصی است که به افراد حرفه‌ای نیاز دارد و به همین دلیل است که صنایع مختلف مانند مد، تبلیغات یا فعالیت‌هایی مانند برندینگ، روتوش کارهای باتجربه را برای انجام روتوش عکس استخدام می‌کنند.

 

یک عکس روتوش شدة عادی را می‌توان به‌راحتی از عکس اصلی تمایز داد، زیرا تغییرات در آن به‌قدری زیاد است که محصول نهایی به‌وضوح خود را نشان می‌دهد.

 

تاریخچه روتوش عکس
در سال 1841، ویلیام هنری فاکس تالبوت انگلیسی، کالوتایپ را به ثبت رساند – اولین فرایند عکاسی عملی برای ایجاد یک نگاتیو که می‌توانست چندین نسخه از عکس را تولید کند. تنها پنج سال بعد، در سال 1846، اولین عمل شناخته شده روتوش عکاسی توسط یکی از همکاران ولزی تالبوت به نام کالورت ریچارد جونز، یا شاید توسط یکی از همکاران جونز انجام شد.

 

جونز از پنج راهب کاپوچین روی پشت‌بامی در مالت عکس گرفته بود، اما درحالی‌که چهار نفر از راهبان با هم صحبت می‌کردند، نفر پنجم بافاصله پشت سر آنها بود و به طرز ناخوشایندی در تصویر قرار داشت.

 

جونز، یا یکی از همکاران، نحوه قرارگرفتن سوژه‌ها در صحنه را دوست نداشت؛ بنابراین با استفاده از مقداری جوهر هندی، شکل روی نگاتیو کاغذی را پاک کرد. در چاپ نهایی عکس، جایی که پنجمین راهب ایستاده بود به آسمان سفید تبدیل شد.

 

بنابراین روتوش (ریتاچ) تقریباً به‌اندازه خود عکاسی وجود داشته است، اما به‌جای اینکه در رایانه انجام شود، در ابتدا روی نگاتیو انجام می‌شد. عکاسان و متخصصان روتوش نگاتیو خود را با چاقو می‌تراشیدند، روی آن نقاشی می‌کشیدند و حتی چندین نگاتیو را به هم می‌چسبانند تا یک چاپ واحد ایجاد کنند و درست مانند امروز، عکاسان و منتقدان قرن 19 و 20 هم در مورد اخلاق روتوش بحث کردند.

 

روتوش بخشی جدایی‌ناپذیر از عکاسی از سال 1846 بوده تا به امروز بوده است.

 

هدف از روتوش عکس چیست؟
هدف روتوش عکس این است که تصاویر را طبیعی جلوه دهد و درعین‌حال لحن زیبایی آن را حفظ کند. بهترین راه برای انجام این کار استفاده از تکنیک مختلفی مانند صاف کردن پوست، رنگ کردن پوست، درخشانی چشم، سفیدکردن دندان، صاف کردن دندان و… است که برای این منظور طراحی شده‌اند.

 

اساساً، روتوش بخش گسترده‌ای از کارهای پس از تولید عکس است که در آن نواقص حذف می‌شوند، تغییرات مانند تصحیح رنگ، تعادل تن، کنتراست، روشنایی به کار می‌روند تا تصویر نهایی جذاب‌تر به نظر برسد.

 

ریتاچ یا روتوش عکس چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

 

 

اصطلاحات ویرایش عکس
ادیت عکس، تنظیم اولیه عکس‌هایی است که در آن تصاویر برش داده می‌شوند یا نوردهی یا دمای رنگ تصحیح می‌شوند. توجه داشته باشید که اصطلاح “ادیت عکس” گاهی اوقات به‌جای “روتوش عکس” استفاده می‌شود.

 

علاوه بر این، برخی از عکاسان می‌گویند که ادیت فرایند فیلترکردن فایل‌های خام بعد عکس و محدودکردن گالری به بهترین تصاویر است.

 

ادیت اولیه عکس
ادیت عکس یک کار معمول پس از تولید عکس است که در آن تنظیمات، تغییرات در یک تصویر در سطح اولیه انجام می‌شود. چنین کارهایی ممکن است شامل برش، روشنایی، صاف کردن و موارد دیگر باشد تا نتیجه نهایی بهتر از فایل خام عکس به نظر برسد.

 

تفاوت اصلی بین ادیت عکس و روتوش عکس در درجه ویرایش آن است. ادیتورهای عکس ویرایش ابتدایی انجام می‌دهند، اما روتوشرها روی ویرایش عکس به شکل عمیق کار می‌کنند.

 

بهبود عکس چیست؟
بهبود عکس معمولاً به معنای بهبود سبک و ظاهر کلی تصویر است. معمولاً پس از روتوش، به‌منظور ایجاد حس و حال خاص در تمام تصاویر و اطمینان از هماهنگی رنگ‌ها در گالری، بهبود پس از روتوش انجام می‌شود.

 

Post Production / Post Processing چیست؟
Post Production / Post Processing همه موارد فوق است. این موارد شامل انجام هرگونه تغییر در عکس‌ها پس از عکاسی می‌شود.

 

لطفاً توجه داشته باشید که معنای هر نوع خدمات پس از تولید می‌تواند از متخصصی به متخصص دیگر متفاوت باشد؛ بنابراین، باید با شرکت عکاسی یا روتوش خود مشورت کنید تا بدانید دقیقاً چه تغییراتی روی عکس‌های شما اعمال می‌شود.

 

فرایند روتوش استاندارد
معمولاً در فرایند روتوش استاندارد عکس فعالیت‌های زیر انجام می‌شود که به توضیح همه آنها خواهیم پرداخت:

• تصحیح رنگ و تن.
• تغییر روشنایی، کنتراست و اشباع
• رفع لک‌های کوچک
• رنگ‌آمیزی و تونینگ (در هر درخواست).

 

چه افرادی از روتوش عکس استفاده می‌کنند؟
پاسخ کوتاه این خواهد بود: «همه». اگرچه برخی از افراد و مشاغل خدمات روتوش حرفه‌ای عکس را بیشتر استفاده می‌کنند. این گروه‌ها شامل:

• برندها
• بلاگرها و اینفلوئنسرها
• آژانس‌های روابط‌عمومی و بازاریابی
• مدیران رویداد و کنفرانس
• عکاسانی که به دنبال برون‌سپاری خدمات روتوش هستند.
• افرادی که به دنبال شغل جدید هستند.
• فارغ‌التحصیلانی که به دنبال اولین شغل خود هستند.
• والدین و والدین آینده.
• و خیلی‌های دیگر.

 

 

ریتاچ یا روتوش عکس چیست

 

انواع روتوش عکس
کارهای روتوش بسته به نوع، گرایش کار و هدف عکس متفاوت هستند. در اینجا ما برخی از رایج‌ترین اشکال روتوش عکس را برای شما شرح خواهیم داد:

 

روتوش عکس باکیفیت بالا
روتوش عکس باکیفیت بالا یکی از پیچیده‌ترین انواع روتوش است که انجام آن به افراد متخصص نیاز دارد. کار با کمترین تغییر پیکسل در نرم‌افزارهای روتوش عکس مانند Adobe Photoshop،Adobe Lightroom انجام می‌شود. تا یک نتیجه باارزش تولید شود.

 

روتوش عکس پرتره
عکاسی پرتره چهره افراد را به تصویر می‌کشد؛ بنابراین، در روتوش پرتره، ایرادات از بین می‌رود، رنگ‌ها و روشنایی تنظیم و از شر لکه‌های تیره خلاص می‌شوید؛ بنابراین، حال و هوای تصویر به شکل شگفت‌انگیزی تغییر می‌یابد.

 

روتوش هد شات (عکس پرسنلی)
با روتوش هد شات می‌توانید چهره‌ای بدون نقص و شاداب به تصویر بکشید. یک چهره تمیز برای استفاده رسمی از عکس بسیار مهم است.

 

روتوش عکس محصول
روتوش عکس محصول یک محصول را به‌اندازه کافی واضح و واقعی با رنگ مناسب و آماده برای فروش نشان می‌دهد. هنگامی که شما محصولاتی را به‌صورت آنلاین می‌فروشید، یک عکس با روتوش خوب می‌تواند از پرخاشگری جلوگیری کند و کار را با موفقیت انجام دهد.

 

روتوش عکس تبلیغاتی
این نوع روتوش عکس به معنای تغییرات تصاویر محصولاتی است که در پلتفرم‌های تبلیغاتی مانند بیلبوردها، فروشگاه‌های آنلاین نمایش داده می‌شود. دید مردم در این پلتفرم‌ها بسیار زیاد است. به همین دلیل این تصاویر نمی‌توانند خیلی خودنمایی یا خالی از طبیعت‌گرایی باشند، چنین کارهای روتوشی نیاز به احتیاط بیشتری دارد.

 

روتوش عکس مد و فَشن
برندهای مُد و فَشن بیشتر به دنبال خدمات روتوش عکس مُد هستند. در این نوع روتوش، عکس‌های مربوط به مُد (که بیشتر آن‌ها شامل مدل‌ها می‌شوند) تنظیم، تغییر و صاف (پلیش) می‌شود تا خیره‌کننده‌تر شوند. در نتیجه کار، افراد شیک‌پوش پیام عکس را بهتر می‌گیرند و جذب ترندهای جدید مُد می‌شوند.

 

روتوش کردن عکس

 

 

روتوش عکس مدلینگ
مدل‌ها مظهر مُد هستند؛ بنابراین، تصاویر آن‌ها نیاز به احساس دارد. روتوش تصویر مدلینگ، با نام مستعار روتوش مدلینگ، فرایند روتوش برای ایجاد جذابیت بیشتر یک مدل است. این نوع کار بسته به نیاز به‌عکس در تمام قسمت‌های تصویر انجام می‌شود.

 

روتوش عکس زیبایی
روتوش آرایشی و زیبایی نوعی روتوش انتخابی برای محصولات مو، صورت یا پوست است؛ بنابراین، این نوع روتوش موردنیاز صنایعی است که محصولاتشان ما را به خودمان می‌رساند. چنین روتوشی باید یک احساس قبل و بعد در بین بینندگان بالقوه ایجاد کند و به آن‌ها کمک کند تا تبدیل به خریداران واقعی شوند.

 

روتوش عکس بدن
روتوش عکس بدن کاری است که در آن شکلی باورپذیر به بدن داده می‌شود. این کار شامل لاغری، کم‌کردن سلولیت عضلات، بازوها، شکم، ران، برجسته‌کردن انحنا، تنظیم قد و غیره است. هدف نهایی روتوش بدن ایجاد فرم بدنی عالی است.

 

روتوش عکس پوست بدن
روتوش عکس پوست بدن معمولاً شامل ازبین‌بردن لکه‌ها روی پوست است. در طول فرایند روتوش، همه علائم حذف نمی‌شوند. قانون طلایی ما: روتوشرهای حرفه‌ای عکس، قسمت‌هایی را که موقتی هستند صاف می‌کنند و عمدتاً خال‌های مادرزادی، لکه‌ها را حفظ می‌کنند. اما سایر نقاط پوست را از قبیل خراشیدگی یا جوش پاک می‌کنند.

 

روتوش عکس مو
فرقی ندارد در عکس موهای شما وز باشد یا صاف، روتوش مو می‌تواند موهای شما را آراسته و شیک کند. این بخش کار بسیار پیچیده است و روتوشرها باید حوصله زیادی داشته باشند. زیرا ممکن است نوع پروژه‌ها همیشگی نباشند، اما خروجی‌ها آن می‌تواند تفاوت متخصصین روتوش عکس را نمایش دهد.

 

روتوش آرایشی
مدل‌ها در زمان عکاسی مدلینگ به آرایش نیاز دارند. گاهی اوقات عکاسی مدلینگ نمی‌تواند آرایش را با جزئیات به تصویر بکشد، اینجاست که نیاز به روتوش عکس آرایش داریم. روتوش میکاپ فرایند تنظیم دقیق و برجسته‌کردن آرایش روی چشم‌ها، ابروها، گونه‌ها، لب‌ها، خط فک و غیره است. این کار به‌دقت زیادی نیاز دارد تا طبیعی به نظر برسد.

 

روتوش گلامور
به رتوش گلامور، میکاپ دیجیتال هم می‌گویند. این نوع روتوش یک ویرایش تکنولوژیکی پیشرفته فتوشاپ است. روتوش گلامور بیشتر روی چهره‌ها انجام می‌شود تا جذابیت آن را نشان دهد. وقتی یک ادیت ساده نتواند زیبایی واقعی یک چهره را نشان دهد، آن‌وقت است که این عصای جادویی به کار خواهد آمد.

 

روتوش ادیتور (مجلات)
این نوع روتوش صرفاً برای تصاویر تیتر و سرمقاله است که در مجلات، سرمقاله و غیره منتشر می‌شوند. این تصاویر مستقیماً تبلیغاتی نیستند. بلکه به ارائه مفهوم به خوانندگان کمک می‌کنند. بسته به هدف، روتوش ادیتور در هر تصویر متفاوت است.

 

روتوش خلاقانه
روتوش خلاقانه یک سطحی هنری از روتوش است که در آن ۲ یا چند موضوع تصویری کولاژ می‌شوند تا یک پیام را در یک تصویر ارائه کنند. نتایج نهایی چیز جالبی است و ذهن انسان را درگیر می‌کند. به همین دلیل است که چنین آثاری بیشتر از میانگین تصاویر روتوش شده زمان می‌برند.

 

روتوش عکس چیست

 

 

مزایای روتوش عکس
روتوش عکس به دلیل تجسم حرفه‌ای بودن، شفاف‌سازی موضوع در تصویر و حذف حواس‌پرتی در عکس اهمیت زیادی دارد. در اینجا جزئیات مربوط به کارهایی که روتوش عکس می‌تواند بر روی تصاویر انجام دهد و مزایای آن را نوشته‌ایم.

 

تصاویر را تقویت می‌کند
تصاویر روتوش شده سطح دیگری از جذابیت را دارند که عکس‌های ادیت شده نمی‌توانند همه آن را انجام دهند. هنگامی که عکس را روتوش می‌کنید، پردازش زیادی روی آن انجام می‌شود. این کار به افزایش جذابیت تصاویر کمک می‌کند. در نتیجه، محصول پایانی از نظر ظاهری زیبا و دلپذیر می‌شود.

 

عیوب عکس را از بین می‌برد
یک عکس همیشه بی‌عیب‌ونقص نیست، نقص‌هایی که تمرکز را از بین می‌برد. خُب راه‌حل‌هایی برای حذف آن‌ها وجود دارد. با برخی تغییرات جزئی، تصاویری بدون عیب می‌سازید. مزیت اصلی حذف حواس‌پرتی این است که مشتریان بالقوه تحت‌تأثیر قرار می‌گیرند و به جایی که می‌خواهید توجه می‌کنند.

 

نشان‌دادن حرفه‌ای بودن برند
همیشه عکس‌های واضح و روتوش شده از محصول یا خدماتی که دارید منتشر کنید. این کار به شما کمک می‌کند در بین رقبا متمایز و شهرت برند بالاتری داشته باشید و حرفه‌ای بودن خود را برای مخاطبان بالقوه به تصویر بکشید.

 

افراد بیشتری درگیر عکس می‌شوند
روتوش حرفه‌ای عکس به جذب بینندگان بیشتر کمک می‌کند. افراد تمایل دارند که روی عکس‌ها تمرکز کنند و بعضاً بررسی می‌کنند تا تغییرات پشت تصویر را کشف کنند؛ بنابراین، وقتی کار توسط متخصصان انجام شد، می‌توانید بینندگان را جذب و درگیر کنید.

 

امیدوارم سؤال شما در مورد روتوش عکس چیست پاسخ داده شده باشد و شما این مقاله را به‌اندازه کافی آموزنده می‌دانید تا بتوانید انواع کارهای روتوش عکس را درک کنید و تصمیمات خود را اتخاذ کنید.

 

روتوش عکس و ریتاچ عکس

 

 

سؤالات متداول

سؤال: روتوش برای چه مواردی استفاده می‌شود؟
پاسخ: روتوش نوعی سطح گسترده از ویرایش عکس است که عمدتاً برای زمینه‌های حرفه‌ای استفاده می‌شود.

 

سؤال: آیا عکاسان حرفه‌ای عکس‌ها را روتوش می‌کنند؟
پاسخ: عکاسان حرفه‌ای عکس‌های خود را روتوش می‌کنند، زیرا معمولاً زمان کافی برای انجام این کار را ندارند. تکیه بر متخصصان روتوش یک راه‌حل زمان و مقرون‌به‌صرفه برای آن‌ها است.

 

سؤال: چگونه یک عکس را روتوش کنیم؟
پاسخ: با شرکت در دوره‌های آموزشی حضوری یا آنلاین روش ریتاچ تصاویر را بیاموزید، همچنین می‌توانید در دوره آموزش روتوش عکس در فتوشاپ سایت روتوشر به‌صورت حرفه‌ای این هنر را بیاموزید.

 

سؤال: سرویس روتوش عکس چیست؟
پاسخ: هنگامی که یک روتوش عکس در ازای پرداخت، خدمات روتوش را ارائه می‌دهد، به آن سرویس روتوش عکس می‌گویند.

 

سؤال: چگونه خدمات روتوش تصویر را پیدا می‌کنید؟
پاسخ: امروزه یافتن چنین خدماتی به‌صورت آنلاین نسبتاً آسان است. شما فقط باید عواملی مانند تجربه، تخصص، هزینه، زمان را در نظر بگیرید تا مطمئن باشید.

 

بازگشت به لیست

این مطالب پیشنهاد میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *