مقالات

آموزش رتوش + راهنمایی برای یادگیری رتوش عکس

آموزش رتوش

در این مقاله به بررسی اهمیت و نیاز به یادگیری تکنیک‌های رتوش عکس پرداخته و بهترین ابزارهای رتوش عکس مانند فتوشاپ را معرفی می‌کنیم. همچنین، روش‌های مختلف رتوش تصویر را به همراه فیلم آموزشی بررسی می‌کنیم و راهنمایی‌هایی برای شروع یادگیری این تکنیک‌ها را ارائه می‌دهیم.

رتوش عکس یکی از مهم‌ترین مراحل در فرایند پست پروداکشن است که به کمک آن می‌توانید عکس‌های پرتره و چهره را به شکلی جذاب و حرفه‌ای‌تری نمایش دهید. در این مقاله، بهترین روش‌ها و منابع برای یادگیری ویرایش عکس را برای شما به اشتراک خواهیم گذاشت. با دنبال‌کردن این راهنمایی‌ها، شما می‌توانید با استفاده از نرم‌افزار فتوشاپ به یادگیری تکنیک‌های موردنیاز برای رتوش عکس پرداخته و با اعمال تغییرات، عکس‌های خود را به شکلی زیباتر و چشم‌نوازتری منتشر کنید. این راهنمایی باهدف کمک به شما برای افزایش تجربه لذت‌بخش در روتوش عکس تهیه شده است.

 

موضوع اصلی مقاله چیست؟
آموزش روتوش عکس و نیاز به یادگیری تکنیک‌های روتوش تصاویر.

چه ابزارهایی برای رتوش عکس در این مقاله معرفی شده است؟
بهترین ابزارهای ویرایش تصاویر مانند فتوشاپ و پلاگین‌های موردنیاز معرفی شده است.

چه محتوایی در فیلم آموزشی موجود در این مقاله به نمایش گذاشته می‌شود؟
در فیلم‌های آموزشی موجود در این مقاله، روش‌های مختلف رتوش تصویر، ویرایش عکس پرتره و چهره با بررسی کامل توضیح داده شده است

این مقاله برای چه گروهی از افراد مناسب است؟
برای هرکسی که به ادیت عکس علاقه‌مند است، از جمله عکاسان، طراحان گرافیک و هرکسی که به طور حرفه‌ای یا شخصی با عکس‌ چهره، صورت و پرتره کار می‌کند، مناسب است.

 

آموزش رتوش عکس با فتوشاپ

گام اول: انتخاب ابزار مناسب برای رتوش عکس
شرکت‌ها و سازندگان نرم‌افزارهای گرافیکی هر لحظه در تلاش هستند تا رابط کاربری و هوش مصنوعی محصول خود را ارتقا دهند تا مخاطبان بیشتری جذب کنند؛ اما در بین این‌ها همیشه نرم‌افزار فتوشاپ محصول شرکت ادوبی در صدر قرار داشته است و هر روز به تعداد کاربران این برنامه هوشمند اضافه می‌شود. در این مقاله تمامی آموزش‌ها با این نرم‌افزار است؛ زیرا فتوشاپ را بهترین انتخاب برای ویرایش تصاویر به‌ویژه روتوش عکس می‌دانیم.

برای راحتی شما اگر کار با فتوشاپ را نمی‌دانید و بلد نیستید، دوره مقدماتی فتوشاپ را در اینجا قرار داده‌ایم. این دوره بسیار ساده و برای شروع مناسب است، به زبان فارسی ابزارهای مناسب را می‌آموزید و به یک کاربر فتوشاپ تبدیل می‌شوید. بعد از گذراندن این دوره و آشنایی با فتوشاپ می‌توانید گام‌های بعدی آموزش را دنبال کنید و به یک روتوشر تبدیل شوید.

 

عکس مناسب برای رتوش

گام دوم: عکس مناسب برای رتوش
جهت تمرین رتوش عکس نیازمند تصاویر باکیفیت و اندازه‌بزرگ هستید، می‌توانید یادگیری را با عکس‌های دوربین عکاسی خودتان شروع کنید؛ اما اگر عکس مناسب برای تمرین ندارید می‌توانید در اینجا مجموعه‌ای کامل و بزرگ از تصاویر چهره را دانلود کنید. این تصاویر خام با فرمت راو (RAW) هست که هیچ‌گونه ویرایش و ادیت بر روی آنها صورت نگرفته است در نتیجه بسیار مناسب تمرین رتوش است.
بعد از تمرین بر روی این تصاویر می‌توانید هر عکسی را رتوش کنید حتی عکس‌هایی که با دوربین موبایل ثبت کرده‌اید. پس همین حالا برای تمرین تعدادی عکس آماده کنید و به سراغ ادامه آموزش بروید.

 

تکنیک_های لازم برای رتوش

گام سوم: آموزش رتوش، تکنیک‌های لازم برای بهبود و ویرایش عکس‌ها

حالا وقت آن رسیده است تا برای یادگیری رتوش عکس نقشه راه را به شما بدهیم، تقاضا داریم قدم‌به‌قدم طبق این راهنما پیش بروید و هرکدام را به طور کامل بیاموزید و سپس به سراغ قدم بعدی بروید، به توضیحات مدرس و راهنمایی‌ها دقت کنید.


قدم اول: آنالیز چهره قبل از رتوش
قبل از شروع رتوش عکس ابتدا باید تصویر موردنظر را آنالیز و بررسی کنید تا بدانید چه‌کارهایی باید انجام شود، نقاط و مراحل را در لایه‌ای جداگانه مشخص می‌کنید. این کار باعث می‌شود در مراحل رتوش اگر نکته‌ای را فراموش کردید؛ مانند یک چک‌لیست به سراغ این لایه بروید و چیزی از قلم نیفتد. مدرس به شما می‌آموزد که هر بخش را با قلم‌مو رنگ متفاوت مشخص و نشانه‌گذاری کنید.

در واقع با آنالیزکردن تصویر مراحل کار را برای خودتان مشخص می‌کنید و با خیال راحت می‌توانید به ویرایش بپردازید، این کار در زمان شما صرفه‌جویی می‌کند و آگاهانه‌تر رتوش را انجام می‌دهید. همچنین برای آموزش بیشتر در زمینه آنالیز صورت می‌توانید به این برگه مراجعه کنید و در ادامه فیلم آموزشی زیر را تماشا کنید.

 

نمایش ویدیو درباره آنالیز چهر و بدن قبل از رتوش عکس

قدم دوم: تغییر فرم چهره برای رتوش
از اینجا به بعد باید ویرایش‌ها را انجام دهید، بهتر است رتوش را با تغییرات فرم چهره و بدن شروع کنیم تا مجبور نباشیم در انتهای کار به سراغ آن برویم؛ زیرا ممکن است به دلیل ساخت لایه‌های زیاد برای ما دردسرساز شود. شاید لازم باشد بر روی فرم بینی، چشم‌ها، تعادل صورت و حتی اندام‌ها تغییراتی اعمال کنیم، برای این کار به سراغ فیلتر Liquify می‌رویم. آموزش کار با این فیلتر را در اینجا مشاهده کنید و بخش اول آموزش را در فیلم زیر ببینید.

هوش مصنوعی این فیلتر پیشرفت‌های زیادی داشته است و تغییرات بسیار طبیعی است، نکاتی در تغییر فرم چهره و بدن هست که باید بدانید برای همین حتماً به برگه آموزشی معرفی شده مراجعه کنید.

 

نمایش ویدیو درباره تغییر فرم چهره و بدن برای رتوش

 

قدم سوم: جداسازی فرکانسی Frequency Separation
بهتر است پیش از هر کاری روش جداسازی فرکانسی را بیاموزید؛ زیرا در ادامه آموزش و رتوش کردن عکس این تکنیک به کار شما می‌آید و از آن استفاده می‌کنیم. برای یادگیری Frequency Separation می‌توانید به این برگه مراجعه کنید.

جداسازی فرکانسی به ما کمک می‌کند تا تصویر را به لایه‌های مختلف تقسیم کنیم و هر ویرایشی را در لایهٔ مناسب خودش انجام دهیم، این کار دلایل زیادی دارد؛ مانند رتوش پوست که حتماً باید بافت پوست حفظ شود. در فیلم آموزشی مدرس به شما توضیح می‌دهد که چگونه به بهترین شکل جداسازی را انجام دهید و چرا باید از این روش هنگام ویرایش عکس استفاده کرد. در فیلم زیر بخش کوتاهی از این آموزش را تماشا کنید.

 

نمایش ویدیو درباره جداسازی فرکانسی Frequency Separation

 

قدم چهارم: Healing Brush هیلینگ براش
ابزار Healing Brush در فتوشاپ برای رتوش تصاویر خیلی به ما کمک می‌کند و کار با آن بسیار ساده است. تنها با چند کلیک ساده می‌توانیم مشکلات زیادی را حل کنید؛ مانند ازبین‌بردن جوش‌ها، زخم‌ها، چروک‌ها و غیره. برای یادگیری Healing Brush و نحوه تنظیمات آن می‌توانید به این برگه مراجعه کنید و همچنین در فیلم زیر آموزش مقدماتی را ببینید.

توصیه مدرس به شما این است که حتماً از این ابزار در لایه‌های جداسازی شده که در مرحله قبل آموزش دیدید استفاده کنید تا نتیجه کار کاملاً طبیعی باشد. اگر به برگهٔ آموزشی ذکر شده مراجعه کنید و تمامی فیلم‌ها را مشاهده کنید در کار با هیلینگ براش مهارت زیادی کسب می‌کنید و به‌خوبی می‌توانید در زمان مناسب از ویژگی‌های آن بهره ببرید.

 

نمایش ویدیو درباره Healing Brush هیلینگ براش برای رتوش عکس


قدم پنجم: Clone Stamp
ابزار بعدی Clone Stamp است که اهمیت بالایی برای رتوش کردن تصاویر دارد و عملکردی شبیه Healing Brush دارد. با کلون استامپ می‌توانید به‌صورت دستی نمونه‌ای را بردارید و در جای مناسب قرار دهید، این ابزار تنظیماتی دارد که حتماً باید با آنها آشنا شوید ازاین‌جهت حتماً به این برگه بروید و آموزش کامل کار با Clone Stamp را بیاموزید.

در ادامه فیلم مقدماتی را تماشا کنید و نحوه کار آن را ببینید، Clone Stamp برای اصلاح خال، جوش، لکه، جای زخم و بخیه خیلی کارایی دارد و اگر به‌درستی از آن استفاده کنید دنیای بزرگی را برای ویرایش تصاویر بروی شما باز می‌کند. از این ابزار نیز در لایه‌های جدا شده استفاده کنید و به‌صورت مستقیم روی عکس استفاده نکنید.

نمایش ویدیو درباره کلون استامپ Clone Stamp برای رتوش


قدم ششم: ویرایش و رتوش چشم
در این مرحله به سراغ ادیت چشم‌ها می‌رویم، یاد می‌گیریم چطور رنگ مردمک چشم را تغییر دهیم، سفیدی چشم‌ها را اصلاح کنیم، نور و درخشندگی به چشم‌ها می‌دهیم تا جذاب‌تر شوند، رگه‌های قرمز داخل چشم را تمیز می‌کنیم و در نهایت جلوه‌ای زیبا به چشم می‌دهیم تا خیره‌کننده باشد. چشم‌ها در تصاویر پرتره و چهره بسیار حایز اهمیت هستند؛ زیرا نگاه مخاطب را به خود جذب می‌کنند، در نتیجه بهتر است دوره کامل روتوش چشم را در اینجا مشاهده نمایید و این آموزش را با تماشای فیلم زیر آغاز کنید. پیش‌نیاز ادیت چشم یادگیری جداسازی فرکانسی است که در دروس قبلی آن را آموخته‌اید.

 


قدم هفتم: رسم خط چشم‌های گوناگون
بعد از ویرایش و ادیت چشم‌ها اگر مایل بودید می‌توانید برای چشم‌ها “خط چشم” جذاب بکشید، یادتان باشد فقط در صورتی این کار را انجام دهید که نیاز باشد و خط چشم به زیبایی سوژه کمک کند. راهنما و آموزش بیشتر را در اینجا مشاهده کنید و فیلم آموزشی زیر را ببینید که چگونه با روشی ساده می‌توانید در فتوشاپ خط چشم‌های فشن و فانتزی خلق کنید. برای نمونه و ایده گرفتن نیز می‌توانید در جستجوگر گوگل جدیدترین و به‌روزترین خط چشم‌ها را بیابید.

 

نمایش ویدیو درباره ساخت خط چشم در فتوشاپ

 

قدم هشتم: رتوش لب در فتوشاپ
در این مرحله می‌آموزید که چطور لب‌ها را ویرایش کنید و اگر لازم باشد رنگ آنها را تغییر دهید، می‌توانید رنگ‌های مختلف و فانتزی ایجاد کنید حتی از چندین رنگ استفاده کنید. فیلم‌های بیشتر را در اینجا ببینید و اگر مراحل را تا اینجا به‌درستی پیش رفته باشید خواهید توانست مشکلات لب مانند خشکی پوست لب را نیز برطرف کنید تا لب‌ها نرم و لطیف شوند.

با کمی دقت و زوم کردن روی لب‌ها اگر رژ لب سوژه بر روی پوست آمده باشد را اصلاح کنید، چروک‌های اطراف لب را برطرف کنید تا چهره جوان‌تر به نظر برسد. فیلم آموزشی زیر را مشاهده کنید تا بیشتر با این مبحث آشنا شوید.

 

نمایش ویدیو درباره رتوش لب در فتوشاپ


قدم نهم: رتوش و ادیت مو با فتوشاپ
حتماً تا اینجا متوجه شده‌اید که اکثر روش‌ها و ابزارهایی که در فتوشاپ جهت رتوش تصاویر به کار می‌بریم شباهت‌های زیادی باهم دارند، به طور مثال تغییر رنگ چشم، لب و موها تا حدودی مشابه یکدیگر هستند. براین‌اساس تماشای یکایک آموزش‌ها ضروری است و مکمل یکدیگرند. می‌توانید در اینجا آموزش‌های بیشتری را برای رتوش مو مشاهده کنید؛ مانند تغییر رنگ موها، با این آموزش می‌توانید رنگ موها را تغییر دهید و به رنگ دلخواه درآورید، قادر هستید فقط بخشی از موها را های‌لایت کنید یا رنگش را عوض کنید.


فیلم زیر به شما می‌آموزد به‌راحتی رنگ موی فشن و جذاب بسازید و برای سوژه بکار ببرید، نکته این است که برای تغییر رنگ و انتخاب رنگ مناسب به چهره و حتی پوشش مدل دقت کنید، سعی کنید رنگی را انتخاب کنید تا دارای هارمونی و تعادل با همهٔ اجزای تصویر داشته باشد. البته این یک قانون نیست و گاهی اوقات انتخاب یک‌رنگ کاملاً متفاوت می‌تواند زیباتر باشد.

نمایش ویدیو درباره رتوش مو با فتوشاپ


قدم دهم: رتوش دندان‌ها
اگر در عکس چهره و پرتره، سوژه در حال لبخند باشد یا به‌طورکلی دندان‌های آن قابل‌مشاهده است حتماً بر روی دندان‌ها زوم کنید و از نزدیک بررسی کنید. ابتدا لکه‌ها را با جداسازی فرکانسی برطرف کنید و نور دندان‌ها را یکنواخت کنید سپس مقداری روشنایی اضافه کنید و در نهایت می‌توانید با روشی که در زیر می‌آموزید دندان‌ها را سفیدتر کنید. برای آموزش بیشتر به این صفحه بروید. سفیدتر کردن دندان‌ها هنگام رتوش باعث می‌شود لبخند زیباتری داشته باشیم و حس تمیزی و شادابی به کاراکتر می‌دهد. اگر اندازهٔ دندان‌ها یکسان نبود می‌توانید در فیلتر Liquify دندان‌ها را مرتب و یکسان کنید، کار با فیلتر Liquify را در ابتدای این آموزش آموخته‌اید.


قدم یازدهم: رتوش پوست و تغییر رنگ پوست
تغییر رنگ پوست صورت و بدن را در مراحل آخر قرار داده‌ایم؛ زیرا پس از اتمام ویرایش‌ها می‌توانید از این روش استفاده کنید و ساده‌تر باشد. قبل از تغییر رنگ در پوست لازم است به اینکه توجه کنید که شاید رنگ پوست بدن و چهره تحت‌تأثیر عواملی مانند وایت بالانس قرار گرفته باشند و بجای استفاده از تکنیک زیر بهتر باشد ابتدا در فیلم Camera RAW وایت بالانس را بررسی کنید، گاهی اوقات با تنظیم وایت بالانس رنگ پوست به حالت طبیعی برمی‌گردد و نیازی نباشد که تغییر بیشتری اعمال کنید.
برای تغییر رنگ پوست می‌توانید به آموزش‌های این صفحه مراجعه کنید. تنظیم وایت بالانس را نیز پیش‌ازاین در بخش آموزش ادیت عکس قرار داده‌ایم که فیلم آن را حتماً مشاهده کنید.

 

نمایش ویدیو درباره رتوش پوست در فتوشاپ

 

قدم دوازدهم: شارپ سازی و واضح کردن عکس
به پایان آموزش رتوش نزدیک می‌شویم، شما تا اینجا توانسته‌اید یک عکس چهره را به‌خوبی روتوش کنید و تبریک می‌گوییم. در پایان اگر تصویر شما نیازمند این بود که کمی شارپ تر و واضح‌تر شود از روش زیر استفاده کنید. می‌توانید روش‌های بیشتری را در اینجا برای این کار بیاموزید. برای شارپ شدن تصویر سعی کنید زیاده‌روی نشود؛ زیرا باعث می‌شود کیفیت عکس افت کند و البته ممکن است نویز در تصویرنمایان شود، به همین دلیل حتماً چندین روش که در سایت روتوشر آموزش داده‌ایم ببینید و بر روی عکس موردنظر تست کنید.


فیلم آموزشی زیر فقط یکی از تکنیک‌های واضح کردن عکس است و در بخش‌های دیگر وب‌سایت می‌توانید فیلم‌های بیشتری را مشاهده کنید.

 


قدم سیزدهم: آموزش رتوش پوست صورت
در ادامه رتوش پوست صورت با فتوشاپ را می‌آموزید، سعی شده است برای روتوش پوست از پلاگین‌هایی استفاده کنیم که کار را برایمان راحت‌تر می‌کند. تعداد زیادی پلاگین وجود دارد که در سایت روتوشر همگی آنها را معرفی و بررسی کرده‌ایم و برای آنها ویدئو آموزشی ساخته شده است، به طور مثال می‌توانید تعدادی از این آموزش‌ها را برای ویرایش پوست صورت در اینجا ببینید.
البته اگر تمامی آموزش‌های روتوش عکس را مشاهده کنید خواهید توانست بدون نیاز به پلاگین در فتوشاپ این کار را انجام دهید. در فیلم آموزش رتوش پوست خواهید آموخت که پوست چهره و بدن را نرم و یکنواخت کنید، مشکلات پوستی را از بین ببرید، لطافت و شادابی به پوست بدهید که باعث جوان‌تر شدن سوژه می‌شود.


در ادامه روش رتوش کردن پوست در فتوشاپ دوره آموزشی کاملی را تهیه کرده‌ایم که به زبان فارسی مدرس به شما می‌آموزد چگونه پوست را رتوش کنید و از نتیجهٔ کار لذت ببرید، برای مشاهده این دوره به این صفحه بروید. فیلم زیربخش ابتدایی این آموزش است که اختصاص دارد به معرفی پلاگین و توانایی آن روتوش پوست صورت و بدن، همچنین لینک دانلود و نصب آن نیز موجود هست.

با کمی تغییرات اندک و کلیک ساده لکه‌های پوست از بین می‌رود و پوستی لطیف خواهیم داشت، این آموزش‌ها برای ویرایش و ادیت پوست قصد ندارد شما را به استفاده از افزونه و پلاگین‌ها ترغیب کند فقط می‌خواهیم تمامی روش‌ها را باهم بررسی کنیم تا در شرایط گوناگون بهترین انتخاب را داشته باشیم.

 

نمایش ویدیو درباره آموزش رتوش پوست با فتوشاپ

این بخش را با معرفی دوره پیشرفته و تخصصی آموزش رتوش عکس به پایان می‌رسانیم، در این دوره جامع شما تمامی تکنیک‌های رتوش را خواهید آموخت. 5 مدرس حرفه‌ای و کاربلد در کنار شما هستند تا ابتدا کار با نرم‌افزار فتوشاپ را از مقدماتی تا پیشرفته تدریس کنند و در نهایت 3 مدرس به‌صورت متمرکز روتوش کردن تصاویر چهره پرتره را می‌آموزند. این دوره به شکل ویدئوهای از پیش ضبط شده است و بعد از ثبت‌نام می‌توانید تمامی فیلم‌های آموزشی را دانلود کنید و در پایان دوره با مهارت‌هایی که آموخته‌اید وارد بازار کار شوید.

تصاویر پرتره را سینمایی و حرفه‌ای روتوش کنید و کسب درآمد نمایید، برای این منظور و کسب اطلاعات بیشتر به این برگه مراجعه کنید. شما می‌توانید پیش از ثبت‌نام در دوره نمونه کار هنرجویانی که دوره آنلاین رتوش را گذرانده‌اند در اینجا ببینید. فیلم زیر نمونه کار هنرجوی دوره روتوش است که برای ما ارسال کرده.


دوره آموزشی آنلاین رتوش تصاویر ارائه شده توسط سایت روتوشر، یکی از بهترین و جذاب‌ترین دوره‌های آموزشی برای کسب مهارت در زمینه روتوش عکس در فضای آنلاین است. این دوره با استفاده از روش‌های جدید و علمی، به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های لازم برای تغییر و بهبود تصاویر در نرم‌افزارهایی مانند فتوشاپ را فرابگیرید. از آموزش اصول پایه تا مفاهیم پیشرفته، این دوره همه چیز را در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید عکس‌های خود را به طور حرفه‌ای و باکیفیت بالا ویرایش کنید.

دوره آموزشی رتوش با استفاده از فیلم‌های آموزشی باکیفیت، فایل‌های تمرینی، تمرینات عملی و همچنین نکات و ترفندهای حرفه‌ای ارائه می‌شود. این دوره، توسط اساتید مجرب و باتجربه در زمینه رتوش تصاویر تدریس می‌شود که می‌توانند به شما کمک کنند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، به مهارت‌های لازم برای ویرایش عکس‌های پرتره بپردازید.

سه دلیل برای ثبت‌نام در این دوره آموزشی را بررسی می‌کنیم:

آموزش متنوع و جامع:
در این دوره، به شما مهارت‌های مختلف ادیت تصاویر در نرم‌افزار فتوشاپ آموزش داده می‌شود. با این دوره، شما به‌صورت جامع و کامل با تمامی جزئیات و نکات حرفه‌ای ویرایش عکس پرتره آشنا می‌شوید.

اساتید مجرب:
این دوره توسط اساتید مجرب و باتجربه در زمینه روتوش تصاویر تدریس می‌شود که با ارائه نکات و تکنیک‌های حرفه‌ای به شما کمک می‌کنند تا به مهارت‌های لازم برای ویرایش تصاویر باکیفیت بالادست یابید.

آموزش آنلاین:
این دوره به‌صورت آنلاین و تصویری ارائه می‌شود و شما می‌توانید در هرزمانی که می‌خواهید و از هرجایی به آن دسترسی داشته باشید. همچنین، با این دوره آموزشی، می‌توانید زمان خود را به‌صورت بهینه‌تر مدیریت کنید و با کمترین زمان ممکن به مهارت لازم برای رتوش تصاویر دست یابید.

در کل یکی از بهترین و کامل‌ترین دوره‌های آموزشی در زمینه رتوش تصاویر است که می‌تواند به شما در کسب مهارت و تسلط بر روش‌های رتوش تصاویر، کمک کند.


به این دوره آموزشی فوق‌العاده جذاب بپیوندید و با بهره‌گیری از تکنیک‌های حرفه‌ای رتوش تصاویر چهره، به تصاویر خود زیبایی و جذابیت بخشید. این دوره، برای همه علاقه‌مندان به این زمینه توصیه می‌شود.

 

بازگشت به لیست

این مطالب پیشنهاد میشود

دیدگاه در

 1. 9367988548 گفت:

  سلام وقتتون بخیر .ممنونم بابت آموزش های عالیتون.
  من آموزش پلاگین3 portraiture
  رو پیدا نمیکنم.ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. حصاری گفت:

   سلام و ممنون از شما ، به بخش آموزش های رایگان برید و آموزش روتوش سریع چهره. امیدواریم از آموزشهای رتوش عکس لذت ببرید و همچنان سوالی داشتید بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *